Yılbaşı dönemi perakendenin oldukça hareketlendiği, yılın en yoğun olduğu dönemlerden biridir. İnsanlar birbirlerine hediyeler alır ve evlerini, sofralarını bu döneme göre dekore eder. Dolayısıyla pazarlamacıların, talebin oldukça arttığı her özel gün ve dönem gibi yılbaşını da iyi değerlendirmeleri gerekir. 

Özellikle pandemi ile birlikte dijital dünyaya yönelim oldukça arttı. Hatta Google’ın yaptığı araştırmaya göre 4. çeyrekte perakende aramaları, önceki yılın aynı zamanına göre 3 kattan fazla artış gösterdi. Bu durum yılbaşı dönemine de etki edeceğinden dijital pazarlamacıların bu döneme hazırlıklı olması şart.

Yılbaşı döneminde SEO ve içerik stratejisi hazırlama konusunda kafanız karışık ise gelin beraber bakalım!

Google Aramalarında Görünür Olun

Müşteriler alışveriş tercihlerini şekillendirirken hangi ürünün kategorisinde en iyi olduğunu görmek, fiyatları karşılaştırmak ve ürün yorumlarını incelemek için genellikle Google aramalarına başvurur. Tüketicinin yapacağı potansiyel aramalarda görünür olmak tercih edilebilir olmak adına oldukça önemli. Üst sıralamalarda yer almanın, yani görünür olmanın yolu ise sürdürülebilir bir SEO ve anahtar kelime çalışmasından geçer.

“Anket yapılan ülkelerdeki tüketicilerin yarısından fazlası, mağazadan satın alacağı ürünü araştırmak için Arama’yı kullandığını söylüyor.”

Yılbaşı döneminde ise beklenildiği gibi “Yılbaşı” benzeri kelime ve kelime gruplarında büyük bir hacim artışı var. Tüketici tercihlerini ve bu tercihlerin arama motorlarına yansımasını iyi analiz etmek ve ilgili anahtar kelimelerde hazırlık yapmak gerekli. 

Peki nedir bu anahtar kelimeler?

Yukarıda Semrush tool’unun listelediği “Yılbaşı” kelimesi içeren hacimli anahtar kelimeleri görebilirsiniz. Kullanıcılar başta yılbaşı ağacı, yılbaşı çiçeği ve yılbaşı hediyeleri olmak üzere çeşitli giyim ve ev eşyalarını yılbaşı konseptiyle birlikte arıyor. Bu nedenle yılbaşı dönemine hazır olmak isteyen pazarlamacılar yılbaşı + ürün kelimelerine karşılık verecek sayfalar yaratarak bu döneme hazır olmalıdır.

Rekabetin yüksek olduğu alanlardan kaçmak ve kullanıcıya en alakalı ürün portföyü göstermek isteyenler uzun kuyruklu (long tail) anahtar kelimelere yönelebilir. Arama hacimleri göz önünde bulundurularak cinsiyet, renk, boyut ve fiyat gibi filtreler (segmentler) ile kullanıcının karşısına çıkılabilir.

Aşağıda görmüş olduğunuz görselde “yılbaşı hediyeleri erkek”, “sevgiliye yılbaşı hediyeleri”, “çocuğa yılbaşı hediyeleri” gibi long tail anahtar kelimeler ile kullanıcıyı segment edebilir ve ayrıca yılbaşı dönemi için hazırladığınız landing page’de geçirebilirsiniz.

Aşağıda bulunan Google Trends raporuna göre ise 2020 yılının kasım ayı sonu gibi arama trendi başlayan “Yılbaşı hediyeleri” kelimesi 20-26 Aralık aralığında zirve yapmış.

Aşağıda bulunan görselde göreceğiniz üzere “Yılbaşı ağacı” kelime grubu özelinde renk ve boyut segmentleri kullanıcı tarafından Google’de fazlaca aranmış. Bu nedenle özel dönemlerde kategori ve filtre yapısını oluştururken bu segmentleri dikkate almakta fayda var.

“Yılbaşı ağacı” kelimesi için de trend tablosu tanıdık. Kasım ayı sonunda yukarıya doğru hareketlenen grafik, 20-26 Aralık tarihleri arasında zirve yapmış durumda.

“En uygun fiyatlı” ifadesi için yapılan mobil aramalar önceki yıla göre dünya genelinde %60 arttı.”

“Kullanıcı aramalarını etkileyen en önemli faktörlerden birinin de ürün fiyatları olduğunu söyleyebiliriz. Yukarıdaki bilgide göreceğiniz üzere ürünlerinizi listelerken “ucuz”, “uygun”, “en uygun” gibi anahtar kelimeleri analiz edip doğru kategorilerde kullanarak hem artan kullanıcı aramalarına yanıt verebilir hem de kullanıcıya uygun fiyatlı ürünlerinize ikna ederek CTR’ınızı artırabilirsiniz.

SEO Friendly Landing Page Nasıl Hazırlanır?

Yılbaşı döneminde artan trendleri ve sıklıkla aranan anahtar kelimeleri inceledik. Şimdi de bu aramalara karşılık vermek adına nasıl bir landing page hazırlayabilirsiniz, beraber bakalım.

1- Anahtar Kelimelerinizi Dahil Edin

Hedef anahtar kelimelerinizi belirledikten sonra arama sonuçlarında yer alabilmek adına tabii bu anahtar kelimeleri açılış sayfanızda belirli noktalara yerleştirmeniz gerekmektedir. 

URL Kurgusu: 

URL yapısı hem arama motorları hem de kullanıcı açısından oldukça önemli bir konudur. URL’inizi oldukça açık bir şekilde oluşturmak ve doğru anahtar kelime kullanmak kullanıcıyı sayfanıza getirmek adına büyük rol oynar. Aşağıda örnekte olduğu gibi; kullanıcıya sayfada ne bulacağını URL’de net bir şekilde aktarmalısınız.

www.yoursite.com/yilbasi-hediyeleri

Title Düzenlemeleri: 

Sayfanızın başlığı arama motoru botlarının sayfanızı anlamlandırması adına en önemli yapıdır. Başlıkta hedeflediğiniz anahtar kelimeleri kullanarak sıralama şansınızı artırabilirsiniz. Kullanıcılar da arama sonuçlarında ilk olarak sayfa başlığınızı gördüğü için sayfa başlığı, tıklama oranlarını da oldukça etkiler. 

  • Yılbaşı Hediyeleri | 2022 Yeni Yılına Özel Hediye Fikirleri
  • Yılbaşı Çam Ağacı Fiyatları 2021’e Özel İndirimlerle 
  • Yılbaşı Hediyesi | Ucuz Yılbaşı Hediye Fikirleri

Meta Description Düzenlemeleri: 

Arama sonuçlarında başlığın altında görünen sayfanın kısa açıklamasıdır. Arama yapan kişiye, neden tıklaması gerektiğini ve tıklarsa ne bulacağını kısaca anlatarak kullanıcıyı sayfanıza çekebilirsiniz.

En güzel yılbaşı hediyeleri sizi bekliyor. Tıkla, birbirinden güzel yılbaşı hediyeleri arasından yılbaşı indirimlerini yakalama fırsatını kaçırma.

Heading Yapısı Düzenlemeleri: 

HTML’de başlık etiketleri H1’den H6’ya kadar bir hiyerarşide düzenlenir. Daha önce de söylediğimiz gibi başlık yani H1 önem sırasında birincidir. Bu nedenle tek bir H1’iniz olmalı ve altında yer alacak başlıklar H2 olarak yer almalı. Daha da detaylanacaksa H3 – H4 şeklinde gitmelidir. Bu şekilde arama motorları için başlık ve anahtar kelimelerinizi önem sırasına göre belirtebilirsiniz.

Image Alt Tag Düzenlemeleri: 

Arama motorlarının sayfada kullanılan görselleri anlamlandırması adına image alt-tagleri kullanmak oldukça önemlidir.  Ayrıca anahtar kelimelerinizi içeren bir resim alt etiketi, sıralamayı iyileştirmeye yardımcı olacaktır. 

2- Mobil Uyumlu Olun!

Günümüzde pek çok kullanıcı alışveriş ihtiyaçları için mobil cihazları kullanır. Bu nedenle web sitenizi mutlaka mobil için optimize edin. Mobilde kötü bir deneyim potansiyel müşterilerinizi sizden uzaklaştırabilir. Açılış sayfanızı oluşturduktan sonra mutlaka buradan mobil uyumluluk testinizi gerçekleştirin. 

“Alışveriş yapan kullanıcıların %53’ü, site veya uygulaması olan marka ya da şirketlerden akıllı telefonları üzerinden alışveriş yapabilmek istiyor.”

3- Kullanıcı Odaklı Sayfalar

Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak adına açılış sayfamızı tabii SEO uyumlu olacak şekilde yaratmalıyız. Fakat arama motorları bir yana; kullanıcı deneyimi de arama sonuçlarında yukarıda olmak ve kullanıcıları satın almaya ikna etmek tarafında oldukça elzemdir. 

Experience Dynamics’in araştırmasına göre kullanıcı deneyimini optimize eden bir sayfanın sonuçları şunları içeriyordu:

%30 satış artışı

Hemen çıkma oranında %50 azalma

Satılan ürün miktarında %70 artış

Projelerin %70’i, kullanıcı deneyimi eksikliği nedeniyle başarısız oluyor.

4- Topic Cluster Stratejisi

Topic Cluster türkçe adıyla konu kümesi, bir web sitesi içindeki sayfaları bir konu etrafında toplamanın bir yoludur. Sayfalar ilgili konu etrafında gruplandırılmıştır. Hep birlikte daha geniş bir konuyu kapsarlar.

Örneğin; yılbaşı hediyeleri hakkında bir landing page hazırlayacaksınız. Yılbaşı hediyeleri etrafında kümelenen, kullanıcıların arama motorlarında aradığı konuları da bu sayfaya ekleyerek bir iç linkleme ağı yaratabilirsiniz. Bu sayede belirli bir konuya odaklanan sayfalar oluşturarak her sayfanın organik sonuçlarda yer alma şansını artırabilirsiniz.

https://samuelschmitt.com/what-is-a-topic-cluster/

İçerik Stratejisi

E-Ticaret siteleri özelinde yılbaşı döneminin önemini vurgulamıştık. Fakat bu dönem içerik pazarlamacılar için de olmazsa olmaz! Çünkü kullanıcılar, dekorasyondan gastronomiye birçok alanda blog içeriklerini rehber olarak alır. Birlikte inceleyelim:

1- Ürün Aramaları Her Zamankinden Daha Çeşitli!

Ürünlerinizle kullanıcı karşısına çıkmak bir yana; hediye konusunda kafası karışık veya sevdiklerine hediye alırken farklı olmak isteyen kullanıcılarınıza destek olmayı unutmayın. Hediye konusunda kullanıcılara fikir vermek için içerik pazarlamasından yararlanabilirsiniz. Aşağıda göreceğiniz üzere “en iyi yılbaşı hediyeleri”, “ilginç yılbaşı hediyeleri” gibi anahtar kelimeler de yılbaşı döneminde ön planda.

2- Seyahat ve Eğlence Sektörü Daha Hareketli!

Yılbaşını bir tatil ve eğlence fırsatı olarak gören kullanıcılar seyahatlerini planlarken fikir almak için arama motorlarına başvurur. Kimileri yurt içinde gidebileceği şehirleri ararken kimileri ise yurt dışında gidebileceği ülkeleri merak eder. Tabii seyahat planlarına oteller, turlar ve vize gibi detaylar da dahil. 

Şehir bazında ve bazı eğlence kriterleri özelinde yapılan otel aramaları da içerik pazarlaması için malzeme olabilir. Aşağıda göreceğiniz üzere yılbaşı döneminde şehir bazında aramalar doğal olarak artıyor.

3- Sofralar da Yılbaşı İçeriklerinin Konusu

Yılbaşı dendiğinde olmazsa olmazlardan biri de yılbaşı sofraları. Yeni yılı evde kutlamak isteyen kişiler güzel sofralar kurmak için arama motorlarına başvurur. Bu noktada içerik üreticileri için iş başa düşüyor! 

Aşağıda göreceğiniz üzere yılbaşı yemekleri, yılbaşı mezeleri ve yılbaşı kurabiyesi gibi kelimeler yılbaşı döneminde oldukça aranan anahtar kelimeler arasında.

4-  İçerikler Ev Aktiviteleri için de Büyük Yardımcınız 

Yılbaşı sofralarının yanı sıra insanlar evde vakit geçirmek için yapabileceği aktiviteler konusunda da meraklı. Film – dizi izlemek ve oyunlar oynamak gibi aktiviteler planlayan kişiler için çare yine arama motorları. İçerik üreticileri olarak bu kişilere eğlenceli bir yılbaşı gecesi geçirmeleri için güzel seçenekler sunmayı unutmayın.

Hemen aşağıda artan kullanıcı aramalarına göz atalım:

5) Dekorasyon Yılbaşı Döneminin Olmazsa Olmazı

Yeni yılı evde kutlayacak kişiler, başta yılbaşı ağacı olmak üzere evlerinin her yerini dekore etmek konusunda heyecanlı. Kullanıcılar, yılbaşı ağacından kapı süslerine, duvar süslerinden masa dekorasyonuna kadar arama motorlarında iyi bir araştırmaya girer. Bu durum içerik üreticileri için güzel bir fırsat anlamına gelir. Bu konuda ne yapabilirsiniz, kullanıcılar ne arıyor göz atalım:

E-ticaret ve içerik web siteleri için yılbaşı dönemindeki fırsatları enine boyuna inceledik. Fakat bu fırsatların sürdürülebilir bir SEO stratejisiyle başarıya dönüşeceğini unutmamakta fayda var. Ayrıca arama motorlarında görünürlük kazanmanın zaman aldığını göz önünde bulundurarak yılbaşı dönemine bir süre önceden hazırlanmak elinizi güçlendirecektir.

Kaynakça:

https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/icgoruler/tuketici-yolculugu/perakende-alisveris-yilbasi-sezonu/

https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/icgoruler/tuketici-yolculugu/turkiyede-2021-alisveris-sezonu/