Kullandığımız ürünlerde yeni bir özellik yayınlandığında hemen “Bu özelliği hangi partnerimizde kullanabiliriz? Bu özelliğin etkileri ne olacak? Nasıl bir kurgu oluşturmalıyız?” soruları belirmeye başlıyor aklımızda. Siz de bizim gibi pazarlama ve teknoloji meraklısıysanız sektördeki gelişmeleri öğrenen ve bu yenilikleri kullanan/uygulayan ilk kişiler olmak için fırsat kolluyorsunuzdur.

Öğrendiklerini kendine saklamayan, hatta paylaşmak için can atan bir ekip olduğumuz için Google Analytics 360 & Google Marketing Platform ürünlerindeki yenilikleri her ay sizlerle paylaşmaya karar verdik. “Google Analytics 360 & Google Marketing Platform Güncellemeleri” yazı serimize hoş geldiniz diyor ve sizi Şubat 2019’daki yeniliklerle başbaşa bırakıyoruz.

 

Analytics

Store Visits (Mağaza Ziyaretleri)

Store visits (mağaza ziyaretleri) özelliği, son tıklama ilişkilendirme modelini kullanarak hangi çevrimiçi kanaldan (ücretli ve ücretsiz) gelen kullanıcıların fiziksel mağazalara en çok ziyaret gerçekleştirdiğini göstererek müşterilerin çevrimdışı davranışlarını anlamamızı sağlıyor.

Nasıl Çalışır?

 • Store visits, konum geçmişini açan kullanıcıların verilerine dayanarak yapılan tahminler sonucu çalışmaktadır.
 • Yalnızca toplu ve anonimleştirilmiş veri sunulmaktadır.
 • Store visits raporları ile aşağıdaki bilgilere ulaşılabilir.
  • Web sitesine gelen kullanıcıların tahmini yüzde kaçı mağazaları ziyaret ediyor?
  • Mağaza ziyaretleri zaman içerisinde nasıl bir trend gösteriyor?
  • Mağaza ziyaretlerini en çok yönlendiren veya en yüksek mağaza ziyareti oranına sahip kanallar hangileri?
  • Lokasyona göre mağaza ziyaretleri (şehir en ayrıntılı boyuttur)

Ne Zaman?

İlk çeyreğin sonuna doğru herkes için yayında olacak.

Kaynaklar

Yardım Merkezi

 

Single Search

Single Search, Analytics’teki arama deneyimlerini birleştiren bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Önceden, farklı amaçlar için farklı arama kutularını kullanmak gerekiyordu. Artık raporları, intelligence cevaplarını veya Yardım Merkezi’ndeki makaleleri tek bir evrensel arama kutusundan arayabiliyoruz.

Ne Zaman?

20 Şubat’ta dili İngilizce olarak ayarlanmış tüm hesaplar için yayına alındı. Yakında diğer diller için de yayınlanacak.

Kaynaklar

Yardım Merkezi

 

Analytics 360 Audiences & Salesforce Marketing Cloud

Analytics 360 müşterileri artık Yönetici (Admin) panelinde yeni bir ürün bağlama seçeneği olarak “Salesforce Marketing Cloud”u görüyorlar. Entegrasyon SKU’su Salesforce’tan satın alınıp, entegrasyon birkaç kolay adımda tamamlanıyor. Bu lansman sayesinde Analytics 360 kitleleri (audience) Salesforce doğrudan pazarlama kanallarındaki (email ve SMS) Marketing Cloud’da etkinleştirilebilir.

 

Bilmekte Fayda Var

 • Bir kullanıcı, web sitesine Analytics otomatik etiketlemenin (auto-tagging) etkin olduğu bir Marketing Cloud kampanyasından geldiğinde, Analytics otomatik olarak Marketing Cloud Subscriber ID’yi algılar ve Analytics first-party verisi ile birlikte saklar.
 • Analytics’te oluşturulup Marketing Cloud ile paylaşılmış kitleler Analytics’te toplanır ve Subscriber ID’leri Marketing Cloud ile paylaşılır.
 • Google sinyallerinden elde edilen verileri (yaş, cinsiyet, ilgi alanı kategorisi vs.) içeren kitleler dışarı aktarılamaz.
 • Salesforce Marketing Cloud’da kitlelerin (audience) görünür olması ve hedeflenebilir olması 24 saat sürebilir.

Kaynaklar

Blog Post

Feature Brief

Google Help Center article

Salesforce Help Center article

 

Google Ads’teki Parallel Tracking’in Google Analytics’e Etkisi

Tüm Google Ads hesapları artık Parallel Tracking’e dahil edildi. Parallel Tracking, dclid parametresini DDM tıklama izleyicilerinden gelen tıklamalardan kaldırır. Bu durum, tüm Search ve Shopping kampanyalarını etkiler.

Parallel Tracking Nedir?

Bugün, bir kişi bir reklama tıkladığında, açılış sayfasının (landing page) yüklenmesi aracı izleme (DS, Kenshoo, Marin gibi 3rd party’ler) nedeniyle yüklenmesi birkaç saniye sürebiliyor. Parallel tracking ile açılış sayfası kullanıcının reklama tıklamasından hemen sonra yüklenir ve izleme (tracking) arka planda yapılır. Bu, açılış sayfasının daha hızlı yükleneceği ve kullanıcıların reklama tıkladıktan sonra geri dönme olasılıklarının daha düşük olacağı anlamına gelir.

Bu değişiklik Google Analytics’i nasıl etkileyecek?

 • Google Ads entegrasyonu: Herhangi bir etkisi yok.
 • SA360 entegrasyonu: Campaign Manager boyutları (dimensions), dclid parametresine bağlı olduklarından dolayı artık doldurulmayacaklar. SA360’a özgü dimension’lar, gclid’e bağlı oldukları için etkilenmeyecekler.
 • DV360/CM entegrasyonu: Google Ads aracılığıyla yönetilen reklamlar, Edinme (Acquisition) raporlarında google / cpc olarak yer alacak. Ancak bu reklamlar için Campaign Manager boyutları kaybolacak.

Ne Zaman?

Yayınlandı.

Kaynaklar

Yardım Merkezi

Yardım Merkezi

 

Tag Manager

Container Boyutu Kullanım Bilgisi

Çok sayıda etiket (tag), tetikleyici (trigger) ve/veya değişken (variable) tanımlanmış ve büyük custom HTML etiketlerine sahip container’lar için Tag Manager’daki sürümler (versions) sekmesinde container boyutu (size) ile ilgili bilgi görülebilir.

Bilmekte Fayda Var

 • Oluşturulan her container versiyonunun boyutu (yüzdesi), container listesi ve ayrıntılar sekmesinde görülebilir.
 • Herhangi bir versiyon %70’e ulaşana kadar container versiyon boyutu gösterilmez.
 • Container boyutu yalnızca tam bir derlemeden sonra hesaplanabilir. Bu nedenle, bu özellik tek bir etiketin veya çalışma alanının boyutunu açıkça göstermez.

Ne Zaman

15 Ocak 2019’dan sonra oluşturulan versiyonlar için container versiyon boyutu bilgisi mevcut olacak. Ancak daha eski versiyonların boyut bilgileri birkaç hafta içerisinde platformda yer alacak.

Kaynaklar

Yardım Merkezi

 

Data Studio

PDF indirme iyileştirmeleri

Raporlar artık filtre denetimleri, tarih aralıkları, tablo sayfa numaraları ve veri kontrol ayarları dahil edilerek PDF olarak indirilebiliyor.

Help Center

 

Eksen ve veri etiketi yazı boyutu ayarları

Grafik eksen etiketlerinin ve veri etiketlerinin yazı boyutları artık değiştirilebiliyor. Bu yeni özellik; çubuk (bar), çizgi (line), scatter ve alan (area) grafikleri için kullanılabiliyor.

Help Center

 

Özel tarih aralığı karşılaştırması

Artık özel tarih aralıkları (custom date ranges) grafiklerde karşılaştırılabiliyor. Özel tarih karşılaştırması, seçili olan tarih aralığını başka bir özel tarih aralığıyla karşılaştırılmasına olanak sağlıyor. Varsayılan olarak, karşılaştırma süresi sabittir, yani grafik her zaman belirlenen tarihlerle karşılaştırılır. Bu durum, karşılaştırma aralığı zaman içinde ilerleyen bir tarih aralığı olacak şekilde değiştirilebilir.

Help Center

 

Negatif sayıları grafiklerde göstermek artık daha kolay

Kartezyen (Cartesian) grafikler artık minimum eksen değeri seçeneği için varsayılan olarak otomatik ayarını kullanıyorlar. Bu seçenek, negatif veya kompleks sayıları gösteren grafikler için daha iyi bir çözüm olacak.

Help Center

 

Şubat ayındaki Google Marketing Platform yenilikleri bu kadar. Eğer sizin de eklemek veya paylaşmak istediğiniz yenilikler varsa yorum yazmaktan çekinmeyin. Mart 2019 – Google Analytics 360 & Google Marketing Platform Güncellemeleri yazımızda görüşmek üzere.

Google Analytics 360 ve Google Marketing Platform ürünleri hakkında daha detaylı bilgi almak için iletisim@semtr.com adresinden bizlere ulaşabilir, güncel blog yazılarımızdan haberdar olmak için aşağıda yer alan sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.