Dijital pazarlama ajansı SEM markalara özel geliştirilen reklam stratejileriyle yatırımların geri dönüşünü artırıyor, arama motorları ve web sayfalarında görünen reklamların “gerçek” etkisini gözler önüne seriyor. Performans pazarlamasındaki gücünü yapay zeka tabanlı çözümlerle artıran SEM’in Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yılmaz ile dijital pazarlamanın yarınını konuştuk. “İlk hedefimiz mutlu müşteriler yaratmak” diyen Yılmaz, gücünü veriden alan bir şirket olarak insan müdahalesini asgari düzeyde ihtiyaç duyulan bir yapı kurmanın önemini özellikle vurguluyor.

Bugüne kadar değişik sektörlerden 1000’in üzerinde firmayla çalıştınız. SEM’in markalara verdiği hizmetleri sizden dinleyebilir miyiz?

SEM’in markalara sağladığı en önemli katma değeri, pazarlama bütçelerini daha sağlıklı kullanmalarına destek olmak şeklinde özetleyebiliriz. Dijital pazarlama, arama motoru optimizasyonu (SEO), veri analizi ve bilimi, kullanıcı deneyimi ve dönüşüm optimizasyonu alanlarında sunduğumuz hizmetler sayesinde müşterilerimizin pazarlama faaliyetlerini doğru zamanda, doğru kanalda ve doğru mesajla gerçekleştirmelerine olanak tanıyoruz. Ayrıca Google Cloud teknolojisi üzerinde geliştirdiğimiz yazılım, veri transferi ve arayüz çözümlerimizi de müşterilerimize hizmet olarak sağlıyoruz.

Yaklaşık 11 yıl önce Türkiye’nin ilk ve tek arama motoru reklamcılığı yapan ajansı olarak çıktığımız yolculukta, şirketlerin değişen ihtiyaçlarına ve pazarın dinamiklerine kendimizi adapte ederek, bugün Türkiye’de alanında en büyük ve tecrübeli bağımsız dijital pazarlama ajansı olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Burada bağımsız olmamız hem karar alma hem de bu kararları hayata geçirme hızımızda bize büyük avantaj sağlıyor. Global ajanslar, merkezde stratejik kararlar alınıp, kendilerine ulaşıp, uygulamaya geçirene kadar, biz oldukça yol kat etmiş oluyoruz. Bu sayede Türkiye’deki ekonomik belirsizliklere karşın, son beş yıldır gelirlerimizi ortalamada yıllık %25 büyütmeyi başardık. İK açısından da doğru orantılı bir büyüme gerçekleşti ve bugün 90 kişilik kocaman bir aile olduk.

İki kişilik kanepede başladığınız işinizde şu an kocaman bir firmaya dönüştünüz. Sizi bugünlere taşıyan stratejileriniz nelerdi?

SEM’in yakaladığı hızlı ve güçlü büyüme, doğru strateji ve doğru vizyonu belirlemekle başlıyor. Uygulama aşamasında ise bu vizyonu içselleştirmiş, belirlenen stratejinin başarısına inanan arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Hizmet sektöründe böylesi bir büyümeyi, ancak yetişmiş ve her zaman kendi alanında lider olmak için yatırım yapılabilecek çalışanlarla gerçekleştirebilirsiniz. SEM olarak biz tam olarak bunu yaptık. Bugün sektörde bir “okul” olarak biliniyoruz. Yani büyümenin en önemli unsurunu hizmet ve insan kalitesi oluşturuyor.

Bunun yanı sıra, pazarın ihtiyaçlarını iyi analiz ederek, yapılan işte en iyi kalacak şekilde kendini yenilemekten korkmamak gerekiyor. 2007 yılında sektörde bir ilk olarak kurulduk ve yaptığımız tek işte en iyisi olacak şekilde stratejilerimizi belirledik. 2010 yılında ise arama motoru reklamcılığını kendi bünyemize alarak, markalarla doğrudan çalışma stratejisine geçtik. Yazılım kökenli bir şirket olmamız sayesinde, operasyonel süreçlerde kusursuzluk yakaladık ve işlerin daha hızlı yapılmasını sağladık. Zamanla yine pazarın beklentilerine paralel olarak Google Analytics entegrasyonu ve danışmanlığı tarafında hizmet vermeye başladık.

2013 yılında ciddi bir yeniden yapılanmaya girdik ve sahip olduğumuz teknik mükemmelliği, markalara yüksek katma değer sağlamak için kullanmaya odaklandık. Diğer ajansların ilk sırada sorduğu “Ben nereden para kazanırım?” ve “İş ortağımın ürünlerini nasıl pazarlarım?” sorularından önce “Müşterimin iş hedeflerini yerini getirebilmek ve entegre bir strateji sunabilmek için hangi çözümlere odaklanmamız lazım, hangi iş ortaklarıyla çalışmam lazım?” sorularını sorarak hem sektörü hem de kendi iş yapış şeklimizi sorguladık. Bunun sonucunda esas işimiz olan performans pazarlaması alanında en iyi olmaya devam etmek, yeni gelişmekte olan görsel ve video reklamcılığında bu tecrübeyi performans anlamında hayata geçirmek ve bütün bu yapılanları doğru ölçümlemek, anlamlandırmak için arama motoru, sosyal medya, medya satın alma, display reklam diyerek kanala odaklanmak yerine kullanıcıya odaklanılması gerektiğine inandık ve müşterilerimize bunu anlatmaya başladık. Bu konuda doğru adımları attığımızı, Google’ın bir yıl sonra yayımladığı “Secrets of the Math Minds: How Leading Performance Marketers Win” başlıklı makalede tescilledik.

2012 yılında yine Marketing Türkiye’de yayımlanan röportajımda, ilk hedefimizin “mutlu müşteriler” yaratmak olduğunu, bunun da “mutlu çalışanlardan” geçtiğini söylemiştim. 8-9 yıldır bizimle çalışan ve onlara yolda eklenen onlarca müşterimizle beraber büyüdük. Onlara değer katarak büyümeye devam etmek, bundan sonraki en önemli hedefimiz.

Gelecek hedeflerinizden bahseder misiniz? Hedeflerinize ulaşmak için bugün nasıl bir misyon izliyorsunuz?

İçinde bulunduğumuz 2018 yılı SEM için bir dönüm noktası: 2013 yılında yaptığımız beş yıllık planın tamamlandığı, bir sonraki 5 yıla ilişkin planlamaların yapıldığı bir dönemdeyiz. Bu yıl için konuşacak olursak, ilk 6 ayın verilerine baktığımızda bu yılı %40 üzeri büyümeyle tamamlayacağımızı öngörüyoruz. Daha ileri yönelik hedeflerimizde ise verimlilik ve büyüme öne çıkıyor.

Gücünü veriden alan bir şirket olarak SEM’in gelecek ajandasında en önemli başlıklardan birini makine öğrenmesi (ML) ve dolayısıyla yapay zeka oluşturuyor. Aslında makine öğrenmesi nerdeyse 20 yıldan daha fazladır kullanılan bir yapı taşı. Fakat, verinin artık çok büyük boyutlara ulaşması ve erişilebilir olması sayesinde geliştirilen modellerle günlük hayatımızda kullanımı artık mümkün olmaya başladı. Bu yeni nesil teknoloji üzerine inşa edilmiş operasyonlarla, insan müdahalesine asgari düzeyde ihtiyaç duyan bir yapı kurmayı hedefliyoruz. Böylelikle çalışanlarımız, operasyon ya da raporlama gibi rutin işleri geride bırakarak, müşterilerimizin iş hedeflerini en etkin biçimde gerçekleştirecek danışmanlık hizmetlerine odaklanabilecekler. Dünyada yarının teknolojileri olarak görülen otomasyon ve yapay zeka tabanlı çözümler için kendi altyapımızı iki yıldır hazırlıyoruz. Bugün kullanım aşamasına geçmiş durumdayız.

SEM’in bir diğer önemli hedefi ise yurt dışına açılmak. Yıllardır verdiğimiz hizmetin kalitesi, hem Google hem de Facebook’la yaptığımız projelerin Dünya çapında saygı görmesi ve bu iş ortaklarımız tarafında başarılı örnekler olarak aktarılması sonucunda yabancı firmaların da ilgisini çekti. Uzun zamandır yurtdışından talep alıyorduk ama ilk defa kendimizi hem kaynak hem de zaman olarak buna hazır hissediyoruz. Bu konuda gerekli fizibilite çalışmalarını tamamladık ve süreci başlattık; önemli bir aksilik olmazsa önümüzdeki 6 ay içerisinde güzel haberlerle karşınızda olacağız.

SEM Genel Müdür Yardımcısı Alper Cengiz, Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yılmaz ve Genel Müdür İhsan Solak (soldan, sağa)

SEM Genel Müdür Yardımcısı Alper Cengiz, Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yılmaz ve Genel Müdür İhsan Solak (soldan, sağa)

Marka pazarlaması çalışmalarına başlarken nasıl bir yol izliyorsunuz?

Online platformların sunduğu etkileşimli, kişiselleştirilebilir ve paylaşıma açık kullanıcı deneyimi, pazarlama faaliyetlerinde dijitalin en önemli özellikleri. Geleneksel mecrada yapılan marka pazarlaması tek yönlü olduğu için, dijitalin sunduğu karşılıklı etkileşim, insanların markaya kendini daha yakın hissetmesine yol açıyor, bu da markalar için önemli bir fırsat. Biz marka pazarlaması hizmetleri kapsamında YouTube, Facebook ve Instagram’ın video ve görsel reklam olanaklarını kullanarak markaların dijital dünyadaki varlığını güçlendiriyoruz ve buradaki pazar paylarını artırmaya destek oluyoruz.

Marka pazarlamasının ilk adımını, doğru hedefleri belirlemek oluşturuyor. Markanın dijitale yönelik ölçümlenebilir ve gerçekçi hedefler koymalarında danışmanlık sağlıyoruz. Bunun ardından medya planını hazırlamak geliyor. SEM olarak önce markanın ürün veya hizmetleriyle ilgili hedeflerini anlıyoruz, bu hedeflerin hangi hedef kitlelerle örtüştüğüne beraber karar veriyoruz, varsa geçmişten gelen gösterim, tıklama, izlenme ve etkileşim verilerini inceleyerek, ilgili markanın hedef kitlesine en doğru ve etkin biçimde ulaşmasını sağlayacak bir medya planı hazırlıyoruz.

Doğru hedef kitleye ulaşınca, iletişimi sürekli kılarak, hedef kitleyle etkileşimi korumak için bu kitleye özel içerik oluşturma ve yeniden hedefleme planını takip etme konusunda hazırladığımız stratejilerle, müşterilerimizin iş hedeflerini gerçeğe dönüştürüyoruz.

Veri analizi ve performans danışmanlığı markalara ne vadediyor? Hangi fırsatları sunuyor?

Tüketicilerin dijitalleşmesiyle birlikte, veri toplama, ayrıştırma ve analiz etme önem sıralamasında her şeyin önüne geçti. Son kullanıcıların web sitelerinde ya da mobil uygulamalarda gerçekleştirdiği her eylem, ölçülebilir bir veri oluşturuyor. Bu veriyi ölçmenin ötesinde doğru okuyan, doğru analiz eden ve doğru yorumlayan şirketler, satış ve pazarlama stratejilerini buna göre belirleyerek rekabette öne geçiyor.

Markalar, Türkiye’deki ekonomik belirsizlikler nedeniyle sahip oldukları pazarlama bütçelerini daha etkin kullanmak durumundalar. Performans danışmanlığı ve dijital pazarlama sayesinde pazarlama alanındaki belirsizlikler ortadan kalkıyor. Tüm sürecin dijitalde yapılan ölçümlerle, veriler ışığında ve şeffaf ilerlemesi sayesinde şirketler pazarlama bütçelerini en verimli şekilde kullanarak, hedeflerine ulaşabiliyorlar.

SEM’i rakiplerinden ayıran en büyük özellikler neler?

Dijital pazarlama, merkezinde teknolojinin olduğu ve sürekli evrim geçiren bir alan. SEM olarak bizi öncü yapan en önemli varlığımız, her biri kendi alanında uzmanlaşmış olan çalışanlarımızdır. İşiniz teknolojiyle olunca, devamlı okumak, öğrenmek, kendinizi geliştirmek zorundasınız. Bunu sürekli yapabilmek için de yaptığınız işi çok sevmeniz gerekir. SEM, yaptığı işte adeta bir yetenek merkezi haline geldi. Bu deneyimli ekibin yapılan işe gösterdiği özen de fark yaratıyor. Bizden hizmet alan markaların önce iş hedeflerini anlayıp, bu hedefleri analiz edip kendi hedefimiz haline getiriyor ve sonra da işe dört elle sarılıyoruz. Yaptığımız her işte daima en iyi olmayı ve kendini yenilemeyi hedefleyen bir şirket kültürüne sahibiz. Biz şu sözü şirketimizin vizyonu haline getirdik: “Hayat çok basit: bir sürü şey denersiniz, çoğu başarısız olur, bazıları başarılı olur. Başarılı olanı tekrar edersiniz ve herkes sizi taklit etmeye başlar. Sonra siz başka bir şey yaparsınız. Önemli olan o ‘başka şeyi’ yapabilmektir.” Bu vizyonla kendimizi sürekli geliştiriyor, sektörün öncüsü olarak kalma gayreti gösteriyoruz.

Marketing Türkiye, Eylül 2018