Fiber optik internet teknolojisi son dönemde herkesin dilinde. İnsanlar konut satın alırken bile o bölgede fiber optik altyapı var mı diye araştırıyor. Bu ihtiyacı göz önüne alarak fiberin gelecekte ne kadar önemli rol oynayacağını gören Turkcell Grubu, 2008 yılında altyapı çalışmalarına başlamış ve Türkiye’yi dünya ile aynı anda fiber internet teknolojisi ile tanıştırmıştır.

Turkcell grup şirketi olan Superonline, 2011 yılında isminin başına Turkcell’i de alarak Turkcell Superonline markası ile hizmet vermeye başlamış ve şu an fiber internet pazarında lider firma konumuna gelmiştir. Gelinen noktada 5 sene içinde 1,8 milyar TL yatırım yapılmış ve fiber ağ 32 bin km’ye ulaştırılmıştır. Bununla birlikte Turkcell Superonline minimum internet hızını 25 Mbps’ye çıkarmış ve 464 bin abone sayısı ile her 3 fiber internet abonesinin 2′sine hizmet vermektedir. Ayrıca evlere “Dünyanın En Hızlı İnterneti” 1000 Mbps’i götürmüş ve Türkiye’yi bu hızı sunabilen dünyanın ilk 5 ülkesi arasına sokmuştur.

Turkcell Superonline, fiber internet servisinde ‘’Hızlı İnternet’’ söylemini öne çıkartarak,Komedyen Hayrettin ve İnternet fenomeni İnternet Mahir ile hazırladıkları reklam filmlerini çok geniş kitlelere ulaştırmak ve aynı zamanda bunu ölçümlemek istiyordu. Biz de SEM olarak onlara Hover-to-Play video reklam modelini önerdik. Bu modeli kullanarak hem internette daha çok vakit geçiren hedef kitlelerine daha etkili biçimde ulaşacağımızı, hem de televizyon reklamları kadar erişim sağlayabileceğimizi düşünüyorduk. Turkcell Superonline’ın Pazarlama ve İletişim Müdürü Güliz Aksoy Türker başarı hikayesine giden yolu şöyle anlattı: “Hem kullanıcı izlemeye başlayınca ücretlendirildiği için, hem de yüksek miktarda erişim sağladığı için Google Etkileşim Reklamları içindeki Hover-to-Play reklam formatını tercih ettik.”

Hover-to-Play reklam modelinde alınan sonuçların oldukça iyi olduğunu gören Turkcell Superonline – ki bu, Türkiye’de Hover-to-Play modeliyle gelen ilk başarı hikayesidir – medya bütçesinin büyük bir çoğunluğunu bu alana kaydırmıştır. Güliz Aksoy kampanya sonucunda elde ettikleri başarıyı ve rakamları değerlendirdiklerinde Hover-to-Play formatının en az televizyon reklamları kadar erişim sağladığını gördüklerinin altını çizdi.

Bu reklam modeliyle Turkcell Superonline, tam 14 milyon tekil kullanıcıya ulaştı. İnternet sayesinde ölçümlenebilen kullanıcı verisi, daha sonra bu kullanıcıların yeniden hedeflenebilmesi için de kullanılabildiğinden, televizyon reklamlarına göre marka için çok büyük bir avantaj oluşturdu.

Başta Google Görüntülü Reklam Ağı’nda Blast reklam modeli ile başlayıp, daha sonra Hover-to-Play ile devam eden kampanyada 211 milyon gösterim sayısına ve 5 milyon etkileşime ulaşıldı.

Buğra Özden.