Google Analytics 360 & Google Marketing Platform ürünlerindeki yenilikleri her ay sizlerle paylaştığımız “Google Analytics 360 & Google Marketing Platform Güncellemeleri” yazı serimizin Nisan 2019 içeriğine hoş geldiniz.

“Google Marketing Platform, Analytics, Tag Manager, DV360 ve Google Data Studio dünyasında neler yaşanıyor? Önümüzdeki dönemde bizi hangi yenilikler bekliyor?” sorularının cevaplarını merak ediyorsanız buradan buyrun;

 

Google Marketing Platform Core

Tag Manager ve Optimize için Paylaşılan Kullanıcı Yönetimi

 

Nisan ayında lansmanı yapılan güncelleme ile Analytics, Tag Manager ve Optimize üzerinden merkezi kullanıcı yönetimi, kullanıcı grupları ve politikaları, daha zengin organizasyon erişimi ve daha sağlıklı güvenlik ve veri erişimine sahip olunacak. Bu güncellemelere ek olarak Tag Manager için kullanıcı davetiyesi modeli ile ekstra güvenlik katmanı ekleneceği duyuruldu.

 • Merkezi Kullanıcı Yönetimi

 Organizasyon yöneticileri Analytics, Tag Manager ve GMP Home’daki kullanıcıları optimize ederek merkezi olarak denetleme ve kaldırabilme özelliğine sahip olabilecekler. Tag  Manager ve Optimize hesapları, yönetici hakları yetkisine sahip ise, organizasyon yöneticisi ayrıca merkezi olarak kullanıcı izinlerini ekleyebilir ve düzenleyebilir.

 • Tag Manager ve Optimize için Kullanıcı Grupları

Artık bir kullanıcı grubu oluşturabilir, buna kullanıcılar ekleyebilir, ve gruba Tag Manager ve Optimize hesaplarını ve kapsayıcıları (container) için erişim verebilirsiniz.

 • Tag Manager ve Optimize için Kullanıcı Politikaları

GMP kullanıcı politikaları artık Tag Manager ve Optimize hesaplarına uygulanabilecek.

 • Davetiyeyle kullanıcı seçimi 

Müşterileri korumak ve kullanıcıların yalnızca geçerli hesaplara erişebilmelerini sağlamak adına, Optimize için gereken davetiye modeli kullanıcılar için devam edecek ve bu özellik Tag Manager için de uygulanmaya başlandı.

Ne Zaman?

Şu an kullanımda olan bu özelliği hesaplarınızda kullanabilirsiniz.

 

Google Analytics

Analytics’teki Search Console Raporları Artık Kanonik (Canonical) URL’de Toplanacak

 

Analytics tarafında yapılan yeni bir güncelleme ile Search Console verileri, Açılış Sayfası URL’si yerine Kanonik (Canonical) URL’de toplanabilecek. Bu birleştirilmiş veriler, Analytics’teki Search Console raporlarında olan Analytics verileriyle birleştirilmeye devam edecek. Bu değişiklik, Search Console üzerinden Açılış Sayfası URL’lerinden Kanonik (Canonical) URL’e yapılan raporlamalar sonucu oluşan bir güncelleme olarak görebiliriz.

Ne Zaman?

Şu an kullanımda olan bu özelliği analiz ve strateji belirlemek için kullanabilirsiniz.

Kaynaklar

İlgili destek dökümanına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Google Data Studio

Data Studio Güncellemeleri

 

Her Sayfa için Tuval Boyutunu Özelleştirme

Artık bir raporun her sayfası için tuval boyutunu kontrol edebilirsiniz. Düzen panelindeki Tuval Boyutu (Canvas Size) seçeneği rapor için varsayılan tuval boyutunu ayarlar ve bu özelliği her sayfa için talebinize göre kullanabilirsiniz.

Gelişmiş Tablo Formatlama

Nisan ayı güncellemesi ile, tablo sütunlarını düzenleme modunda yeniden boyutlandırmak artık daha kolay. Ayrıca, tablo sütunlarına sola, sağa veya ortaya hizalama uygulayabilirsiniz.

 • Sütunları Yeniden Boyutlandırma

Bir sütun bölücüsünü tıklayıp sürüklemek, artık yalnızca bu sütunu yeniden boyutlandırma aksiyonu işlevi görmektedir. Aynı anda birden fazla sütunu yeniden boyutlandırmak için sütun bölücü sürüklerken Shift tuşuna basılı tutun.

Verileri sığdırmak için sütunları otomatik olarak boyutlandırmak veya tüm sütun genişliklerini eşit olarak boyutlandırmak için bir tabloya sağ tıklayın.

Verilere Sığdır seçeneğini uygulamak için bir sütun bölücüsüne çift tıklayabilirsiniz.

 • Sütun Hizalaması

Seçili boyut veya metrik için hizalamayı ayarlamak için tablonun Stil (Style) panelindeki seçenekleri kullanın.

 

Google Display & Video 360

Erişim Planlama (Reach Planner)

Mart ayında Display & Video 360’ta planlaması başlatıldı. Plan çalışma alanı, envanter ve yayıncı keşfi, erişim planlaması ile video erişimi, medya planlarının montajı ve dışa aktarımı için çalışma imkanı sağlıyor. Programlı olarak satın alırken, kampanyanızın bütçesini ve hedeflemesini verirken; Display & Video 360’taki bir kampanyada, hangi hedeflere ve temel performans göstergelerine (KPI’lar) ulaşabileceğinizi (örn. Tekil Erişim, GRP, tahmini BGBM’ler vb.) anlayabilmenizi sağlayan bir plan oluşturabilirsiniz.

Kaynaklar

Detaylı bilgi için Analytics yardım dökümanını buradan inceleyebilirsiniz.

 

AMPHTML Reklamları

Display & Video 360, yaratıcı, marka, medya ve veri ekipleri arasındaki işbirliğini geliştirmek için yapılmıştır. Reklamlarınızı Display & Video 360’da yönettiğinizde, bu reklamlarla ilgili raporları hem Display & Video 360 hem de Campaign Manager’da görüntüleyebilirsiniz.

Kaynaklar

Detaylı bilgi için Analytics yardım dökümanını buradan inceleyebilirsiniz.

 

Campaign Manager’da Reklamlar

Kısa süre önce Display & Video 360’ta AMPHTML reklam öğelerini yükleme, sunma ve raporlama özelliğini başlattık. AMPHTML, gerçekten hızlı mobil web sayfaları yapmanıza yardımcı olan soyulmuş bir HTML biçimidir. AMP’yi, hızlı yüklenen ve AMP sayfalarında sunulabilecek reklam öğeleri oluşturmak için de kullanabilirsiniz.

Bilmekte Fayda Var

Prisma kullanıyorsanız, Campaign Manager’da bulunan  DV360 Advertiser kullanarak rapor oluşturma imkanı bulunmamaktadır.. Şu anda Prisma ile uyumlu değildir ve iş akışı ve raporlama sorunları ile sonuçlanacaktır.

Kaynaklar

Detaylı bilgi için Analytics yardım dökümanını buradan inceleyebilirsiniz.

 

15 Saniye Atlanamayan YouTube Reklamları

YouTube’da atlanamayan reklamlar, başka bir videodan önce, sırasında veya sonrasında oynatılan kısa yayın içi video reklamlardır. Videonun 15 saniye veya daha kısa olması ve görüntüleyenlerin reklamınızı atlama seçeneğine sahip olmaması gerekir. Atlanamayan reklamlar, açık artırma kampanyaları düzenleyen reklamverenlerin TrueView satırında yeni bir reklam biçimi olarak kullanılabilir

 

Flipbook, Lightbox Formatlarını Destekleyici Taslak Versiyonu

Ekiplerinizin paralel çalışmasını kolaylaştırmak için, artık reklamlarını taslak olarak kaydedebilirsiniz. Taslak reklamlar, yayınlanmaya başlamadan önce ekibinize inceleme ve çıkış yapma şansı veren yeni bir güncelleme olarak hizmet sunmaktadır.

Taslaklar neden kullanılmalı?

Bir taslak oluşturduğunuzda, yaratıcı bir önizleme bağlantısını herkesle paylaşabilirsiniz. Bu taslak yapısı, birkaç farklı iş akışını destekler;

 • Yayınlanmadan önce marka veya müşteri ile önizlemesini paylaşabilirsiniz.
 • Medya ekibi açık onayını almak için bir önizlemesini görüntüleme fırsatı sağlar.
 • Ekibinizin farklı üyeleri yaratıcı yükleme ve yaratıcı “oturum kapatma” işlemlerini gerçekleştirirse, bir kişi yükleyebilir ve diğeri paydaşlarınız tarafından paylaşıldıktan ve onaylandıktan sonra yayınlayabilir. Bu, kendi iş akışını ve sürecini tanımlamak için izin verir.

Bilmekte Fayda Var

Aşağıdakilerden herhangi birini değiştirmek istiyorsanız, taslak oluşturmak yerine yeni bir reklam öğesi oluşturmanız gerekmektedir;

 • Yaratıcı boyutlar
 • Reklam biçimi
 • Zengin medya etkinlikleri (sayaçlar, çıkışlar ve zamanlayıcılar)

Kaynaklar

Detaylı bilgi için Analytics yardım dökümanını buradan inceleyebilirsiniz.

 

Nisan ayındaki Google Marketing Platform yenilikleri bu kadar. Eğer sizin de eklemek veya paylaşmak istediğiniz yenilikler varsa yorum yazmaktan çekinmeyin. Mayıs 2019 – Google Analytics 360 & Google Marketing Platform Güncellemeleri yazımızda görüşmek üzere.

Google Analytics 360 ve Google Marketing Platform ürünleri hakkında daha detaylı bilgi almak için iletisim@semtr.com adresinden bizlere ulaşabilir, güncel blog yazılarımızdan haberdar olmak için aşağıda yer alan sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.