Google Analytics 360 & Google Marketing Platform ürünlerindeki yenilikleri her ay sizlerle paylaştığımız “Google Analytics 360 & Google Marketing Platform Güncellemeleri” yazı serimizin Mayıs 2019 içeriğine hoş geldiniz.

“Google Marketing Platform, Analytics, Tag Manager, DV360 ve Google Data Studio dünyasında neler yaşanıyor? Önümüzdeki dönemde bizi hangi yenilikler bekliyor?” sorularını cevaplandırabileceğiniz Mayıs 2019 içeriğimize hoş geldiniz diyor ve sizi Mayıs 2019’daki yeniliklerle baş başa bırakıyoruz.

 

Analytics

Silinen kullanıcılar tarafından yaratılan ek açıklamaların kaldırılması

Google Analytics üzerinde, belli yükseliş-düşüş noktaları veya marka için önemli olan dönemleri notlandırabilme özelliğini hemen hemen hepimiz kullanıyoruz fakat bu notları oluşturan hesapların silinmesi sonrası neler yaşanıyor?

Google, hesabı silinen kullanıcıların yapmış olduğu ek açıklamaların Mayıs’ta kaldırılacağını duyurdu. Bu aksiyondan sonra hesabı olmayan kullanıcıların önceden yapmış oldukları açıklamalar da silinecektir.

 

Data Studio

Data Studio Güncellemeleri

  • Treemap Grafiği

Yeni güncelleme ile birlikte Data Studio kullanıcıları artık verilerini görselleştirmek için Treemap grafiklerini kullanabilecekler. Treemaps, bir Ağaç Diyagramının hiyerarşik yapısını görselleştirmenin alternatif bir yoludur ve alan boyutu üzerinden her kategori için miktarları gösterir. Her kategoriye, içinde iç içe geçmiş bulunan alt kategori dikdörtgenleriyle dikdörtgen bir alan atanır. 

 

 

  • BigQuery Bağlayıcısının Veri Kaynağı üzerinden Parametrelendirmesi

Data Studio BigQuery bağlayıcısını kullanan özel sorgular için bu başlatma parametre desteğini etkinleştirir. Kısacası, BigQuery için parametreli sorguların çalışmasını sağlar. BigQuery veri kaynağı oluşturucuları parametreleri tanımlayabilecek ve bu parametreleri Mayıs ayından itibaren özel bir sorgunun parçası olarak kullanabilecekler.

 

  • Gelişmiş Tarih Karşılaştırması

Şimdi yeni güncelleme ile beraber gelişmiş tarih aralığı karşılaştırmaları oluşturabilirsiniz. Bu, mevcut raporlama döneminizi karşılaştırma dönemine göre ayarlamanıza olanak sağlar. Örneğin, son 30 günü bundan önceki 30 gün ile karşılaştırabilir ve karşılaştırmayı Pazartesi ile Pazartesi arasında ayarlayabilirsiniz. Böylelikle tarih karşılaştırmaları daha da kolay ve verimli olmaktadır. 

 

  • Grafik Detaylandırma (Chart Drill-Down)

Chart drill-down izleyicilere bir grafikte ek ayrıntı düzeyleri göstermenin bir yolunu sunar. Artık, verilerdeki çeşitli ayrıntı düzeylerinde içgörüler bulmayı kolaylaştırmak için Cartesian (Kartezyen) çizelgesinde detaylandırma sıra düzenlerini tanımlayabilirsiniz.

 

  • Sayfayı Görünüm Modunda Gizle

Artık sayfaları görünüm modunda gizleyebilirsiniz. Bir sayfa yapım aşamasındaysa veya yalnızca diğer editörlerin görmesini istediğiniz bilgileri içeriyorsa, bu özelliği kullanmak isteyebilirsiniz.

 

Kaynaklar

Yeni başlatılan Data Studio güncellemeleri için, ek olarak Yardım Merkezini de inceleyebilirsiniz.

 

Display & Video 360

Workspace Planlama

Nisan ayında paylaştığımız yazımızda Reach Planner özelliğinin üzerine, Display & Video 360 özelinde Workspace Planlama özeliğinin Mayıs ayı itibari ile başlatıldığı duyuruldu. Bu özellik ile reklamverenler, kullanıcıları kampanya hedeflerine göre özelleştirip planlarını oluşturabilecekler. Bu özellik sayesinde medya satın alma formatlarına ve işlemlerine göre plan yapılandırmasını, optimizasyon alanını ve bu çalışmayı paylaşma özellikleri ile daha planlı bir süreç yönetilebilecek.

 

Kaynaklar

Help Center

 

Triton Ses Entegrasyonu

Triton entegrasyonu, 22 Nisan haftasında Display & Video 360 özelinde başlatıldı. Bu entegrasyon sayesinde, cep telefonları, masaüstü bilgisayarlar, TV’ler ve akıllı telefonlar da dahil olmak üzere internete bağlı herhangi bir cihaza kitlelerin ilgisini çekmek için müzik yayını hizmetleri, yayın yapan radyo istasyonları, çevrimiçi oyunlar ve daha fazlasını içeren çok çeşitli ses yayıncılarına erişebilirsiniz. 

 

Kaynaklar

Yardım Merkezi

 

Rubicon Transaction Metodu PG için Kullanılabilir Hale Getirildi

PGX, artımlı envantere erişmek için üçüncü taraf borsaları ile PG anlaşmaları kurulmasına olanak sağlıyor. Artık Rubicon envanterine, bir betabottan geçmek zorunda kalmadan medya konsolidasyonu taktiği olarak PG üzerinden erişebilirsiniz.

 

Kaynaklar

Yardım Merkezi

 

Gmail Reklamlarını Başlatma

Google, tüm bölgeler ve diller için Display ve Video 360’daki Gmail Reklamlarını başlatacağını Mayıs ayında duyurdu. Bu premium Native görüntülü reklamlar, % 100 görüntülenebilir, % 100 marka güvenlidir ve nitelikli işlemler gerçekleştirir.

 

Kaynaklar

Yardım Merkezi

 

TrueView için Maksimum Dönüşüm

Display & Video 360 Mayıs güncellemeleri arasında merak uyandıran özelliklerden bir diğeri de Dönüşümleri Maksimize Etme teklifi, Display Ads ve Video 360’ta geliştirildi

 

Kaynaklar

Yardım Merkezi

 

Marka Kontrollerini Duyurmak

Tam işlevselliği ile daha iyi uyum sağlamak için Google, Display & Video 360’ın Brand Quality Hub özelliğini, Brand Controls Center olarak yeniden adlandırılacak. Burada, reklam vereninizin marka güvenliği stratejisini planlayabilir, izleyebilir ve ayarlayabilirsiniz. Örneğin, kaçınmak istediğiniz içerik türlerinin kapsamını görebilir ve ardından yapılandırılmış veri dosyalarını kullanarak toplu düzenlemeler yapabilirsiniz.

 

 

Kaynaklar

Yardım Merkezi

 

Campaign Manager

Paralel İzleme (Parallel Tracking)

Google Reklamları, hem Search hem de Shopping kampanyalarında paralel izleme özelliğini 1 Mayıs itibari ile başlattı. İlk lansman tercihli olarak yapılacak. Campaign Manager tıklama izlemesini kullanan Google Reklamları müşterileri, şu anda Campaign Manager’ı nasıl kullandıklarına bağlı olarak kampanyalarında bazı etkiler görebilir.

 

Kaynaklar

Yardım Merkezi