Google, görüntülü reklamlarınızın diğer reklamverenlerin reklamlarına göre nasıl performans gösterdiğini karşılaştırabilmeniz için İzafi Tıklama Oranı özelliğini devreye aldı.

İzafi tıklama oranı (Relative CTR) kullanıcı davranışlarının her web sayfasında farklı olacağı düşüncesi ile oluşturulmuş. Reklamverenlere görsel reklamlarının kullanıcılar tarafından hangi oranda tıklandığını gösteren tıklama oranı, aynı sayfadaki diğer görsel reklamların tıklama oranlarını göstermez. İzafi tıklama oranı ise, reklamverenlere kendi reklamlarının tıklama oranlarının, aynı sayfadaki diğer reklamların tıklama oranlarına göre performansını göstererek, görsel reklamlarının performanslarını rakipleriyle karşılaştırma olanağı tanıyor.

İzafi tıklama oranı neden önemli?

Reklamverenlere düşük gibi görünen bir tıklama oranına sahip bir reklam, aynı sayfadaki diğer reklamlara göre daha yüksek bir tıklama oranına sahip olabilir, yani izafi tıklama oranı daha yüksektir. Aynı şekilde reklamverenlere yüksek görünen bir tıklama oranına sahip reklamın da, izafi tıklama oranı düşük olabilir. İzafi tıklama oranıyla Google,görüntülü reklam ağını kullanan reklamverenlerin performanslarını rakipleriyle kıyaslama olanağı tanıyor ve onları son kullanıcıların daha fazla ilgi göstereceği reklamlar oluşturmaları için yönlendiriyor.