Instagram 17 Kasım 2020 itibariyle yeni kaydırılabilir içerik formatını yayına sundu: Instagram Guides. Bu yeni özellik hesaplara kolay bir biçimde yararlı önerilerini ve ipuçlarını paylaşmanın yolunu sunuyor.

Instagram Guides hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmeye hazır mısınız? Hemen başlayalım!


Instagram Guides Nedir?

Guides, Instagram’da içerik paylaşmanın en yeni yöntemi. Kullanıcıların yorumları içeren bir gönderi akışını incelemesini sağlar. Özellikle influencer tarafında üretilen içerikler için kullanılmaya çok müsait. Moda, kıyafet ipuçları, makyaj tüyoları, tasarım-demonte ürünler gibi alanlarda oldukça fazla kullanılacak gibi duruyor. Büyük markaların da ürünleri hakkında detaylı bilgiler verdikleri bir alana da dönüşebilir. 

Başlangıçta Instagram, COVID-19 salgını nedeniyle etkilenen işletmeler kaynak sağlama amacıyla, belirli sayıda sağlık ile bağlantılı hesap için Guides özelliğini etkinleştirmişti. Şu an ise tüm hesaplar guides özelliğini kullanabiliyor.

Instagram Guides ürününü kullanmak için yapmanız gerekenler oldukça basit.

  • Instagram Guides özelliğine kullanmak için alt menü çubuğun alışveriş sekmesine gitmelisiniz. Ardından üst taraftaki kutucuklardan en sağa kaydırarak “Rehberleri keşfet”i seçin.
  • Bu sayfada hesapların oluşturduğu Guides (Rehber) içeriklerin ulaşabilirsiniz.. Siz de Guides oluşturmak istiyorsanız öncelikle hesabınızı profesyonel hesaba geçirmeniz gerekiyor. Kişisel hesapların Guides paylaşma şansı bulunmuyor.
  • Profesyonel hesaba geçiş de oldukça kolay bir işlem. Ayarlar kısmına gidip “Hesap” sekmesinden “Profesyonel hesaba geç” seçeneğine tıklamalısınız.
  • Ardından profilinize girip sol üstteki “artı” ikonundan “Rehberler”i seçin. Tıpkı gönderi eklemek gibi. 

Oluşturduğunuz Rehber içeriklerini story olarak paylaşabilir ve DM yoluyla arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz. Rehberler “Keşfet” kısmı için de çalışıyor. Otomatik olarak ilgi alanı olan insanlara gösteriliyor. Bir Guides oluşturmanız durumunda hesabınızın organik olarak gösterim almasını sağlıyor. Profil kısmında da Rehber sekmesi siz içeriği paylaşır paylaşmaz oluşturulmuş oluyor. 

Guides 3 farklı formatta çalışıyor. 

Yerler : Şehrinizdeki veya farklı lokasyonlardaki yerleri önerebilirsiniz. 

Ürünler : Kendi ürünlerinizi ön plana çıkardığınız, daha detaylı anlattığınız bir format yaratabilirsiniz. E-Ticaret tarafında en çok kullanılacak model bu olacaktır. Hero ürün kullanımında ürün hakkında daha fazla detay paylaşmanıza imkan sağlayacaktır. 

Gönderiler : Kendi oluşturduğunuz yada kaydettiğiniz görüntülerden bir sayfa oluşturabiliyorsunuz.

Her Guides formatı, bir içerik oluşturucunun ihtiyaçlarına uyacak şekilde tasarlanmış. Örneğin, gönderiler için hikayeler anlatmak veya rehberlik sağlamak için kullanılabilecek çok yönlü bir format olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Lifestyle kategorisindeki influencer’lar tarafından oldukça sık kullanılabilir. Kişisel Bakım ürünleri satan markalar da yine ürünlerini gönderiler aracılığıyla bu formatta listeleyebilir. Diyetisyenler ve şefler de ipuçlarını ve tavsiyelerini paylaşmak adına Instagram Guides ürününü kullanmaya başladı. @dietonthestreet hesabını inceleyebilirsiniz.

Ürünler kısmı ise sadece Instagram Mağaza’da bulunan ürünleri paylaşmanıza imkan sağlıyor. Influencer tarafında etkileyici ortaklık çalışmaları ve ürün listesi oluşturmak için Guides ürünü kullanılabilir. Link bio’da demenin alternatif bir yolu gibi duruyor 🙂 Ürünü kaydetmek adına sepete ekleme gibi bir zorunluluk yok. Wishlist mantığında bir alışveriş listesi de oluşturabiliyorsunuz.

Yerler seçeneği ise şehir rehberlerinden restoranlara ve kafelere kadar konum tabanlı önerilerinizi paylaşmak için mükemmel bir format. Hem online hem offline olarak hizmet veren markalar mağazalarını bu tarafta listeleyecekleri bir yapı oluşturabilir.

Guide özelliğini kullanan global örnekleri paylaşmak gerekirse aşağıdaki hesapları inceleyebilirsiniz 🙂

@afspnational

@heads_together

@klicksafe

@headspace_aus


Türkiye’de ise henüz popülerleşti desek pek doğru olmaz. Aşağıda @sacsirlari sayfasının Guides görüntülerine ulaşabilirsiniz 🙂 

Herhangi bir Guides içeriğini incelediğinizde sizi sayfanın en altında “Rehber Oluştur” butonu bekliyor. İlk Rehber içeriğinizi oluşturmaya hazır mısınız?