iGoogle Gadget Uygulamaları yazımızda bahsettiğimiz iGoogle Gadget‘larıdan sonra Google’ın duyurduğu iGoogle Temaları, kişisel açılış sayfanızın arka planını değiştirmenize olanak tanıyor. Rehberimizi kullanarak 6 adımda iGoogle temanızı hazırlayabilirsiniz.

1. Adım, Görsel tasarımınızı yaratın: Üst ve alt bölümler için iGoogle sayfanızda kullanmak istediğiniz görsel tasarımları yaratın. Üst bölümde kullanacağınız görselin, 175 piksel yükseklikte, en az 640 piksel genişlikte olması gerekli. Dosya boyutu ise 40k’yı geçmemeli Alt bölümde kullanılacak görselin ise,  140 piksel yüksekliğinde, en az 640 piksel genişliğinde olması; 20k boyutu geçmemesi gerekiyor.

2. Adım, XML Şablonu indirin: Buradan Tema Şablonunu indirin. Şablon, iGoogle temaları için gerekli olan tüm XML detaylarını ve örnek Adobe Photoshop dosyasını içinde barındırmaktadır.

3. Adım, Tema bilgilerizi girin: XML dökümanında bulunan ilk ConfigMap elementi altında bulunan meta tag’leri düzenleyerek iGoogle Temaları Kataloğunda görüntülenecek olan bilgilerinizi güncelleyin. Kullanabileceğiniz alanları öğrenmek içinmeta tag referansına göz atabilirsiniz.

4. Adım, Temanızı kişiselleştirin: XML dökümanındaki ikinci ConfigMap elementi altında bulunan özellikleri değiştirerek iGoogle temanızı dilediğiniz şekilde değiştirin. Özellikler ve değişkenler hakkındaki detaylı bilgileri burada bulabilirsiniz. Ayrıca gerekli düzenlemeleri nasıl yapmanız gerektiği konusundaki rehbere buradan ulaşabilirsiniz.

5. Adım, Temanızı Test Edin: XML dökümanınızı ve görsellerinizi hazırladıktan sonra temanızı iGoogle sayfanızda test edin. iGoogle sayfanızın url kısmına “?skin=<tema-adresi>” parametresini ekleyerek hazırlamış olduğunuz temayı kendi sayfanızda test edin.

6. Adım, Temanızı Kataloğa Ekleyin: Temayı yaratıp test ettikten sonra diğer kullanıcıların temanızı kendi sayfalarına eklemeleri için iGoogle Kataloğuna temanızı ekleyin. Temanızı buradan ekleyebilrsiniz.