iGoogle, yani Google’ın kişiselleştirilmiş başlangıç sayfası internet için bir kumanda panelidir. Kullanıcıların işine yarayan web hizmetlerini tek bir yerde toplamalarına imkan tanır. Kullanıcılar iGoogle‘a değişik gadget’lar ekleyerek, ana sayfalarını kendilerini ilgilendiren, haberler, haritalar, arama kutuları, videolar ve hatta küçük uygulamalarla özelleştirebilirler. Google Kişiselleştirilmiş Ana Sayfa, interneti kullandıklarında gidecekleri ilk adres olur ve herhangi bir bilgisayardan erişilebilir. Ayrıca internet deneyimini kişiye özel hale getirmek için iyi bir yoldur. Ek olarak kullanıcılar gadget’ları kendi web sayfalarının içine yerleştirebilirler. 

Neden iGoogle için gadget oluşturulur? 

Hizmetlerinizi Google kullanıcılarına ulaştırın 

Bir gadget sağlamak, hizmetlerinizi doğrudan kullanıcıya sunma imkanı verir.Gadget’lar, düzenli, sadık müşterilerle bağlantı kurmak ve Google gadget dizinine eklendiğinde yeni müşteriler kazanmak için etkili bir yöntemdir.

Eğer web siteniz düzenli olarak kullanılan bir arama kutucuğu içeriyorsa, gadget bu arama kutusuna hızlı erişim noktası olarak kullanılabilir. Örneğin, ETSTur gibi bir tur operatörü, tarih aralığına göre uygun fiyatlı tatil fırsatlarını arama özelliği sağlayabilir. 

Gadget geliştirici, arama sonuçlarının gadget’ın içinde görüntülenmesine veya sonuçlar için yeni bir sayfa açılmasına karar verebilir.

En güncel bilgileri kullanıcılara özel olarak sunun

Bir gadget, en güncel haberleri, spor bilgilerini, özel kampanyaları veya diğer bilgileri doğrudan iGoogle ana sayfasına getirmek için kullanılabilir. Kullanıcıların kendi gadget’larını kişiselleştirmelerine izin vermek, tam hedefe yönelik bilginin sunulmasını sağlar.

Örneğin, belirli bir şehir ve semt’de en güncel satılık ev bilgileri, belirli bir noktadan, belirli fiyat aralığındaki biletler için en uygun uçuş zamanları veya bir futbol takımının en son puan durumu gibi. 

Uygulamalar ve araçlar 

Bir firmanın işlevleriyle bağlantı kuran küçük uygulamalar ve araçlar bir markayı tanıtmak için harika bir yoldur. Finansal bir kuruluş, döviz kuru hesaplama aracı sunabilir veya gıda ürünleri konusunda faaliyet gösteren bir firma, yemek tarifleri için bir gadget oluşturabilir.

Gadget’ınızı tanıtmak 

Geliştirdiğiniz gadget’ınızı tanıtmanın en iyi yolu web siteniz üzerinden mevcut kullanıcılarınıza duyurmaktır. Bu, kullanıcılarınızla sürekli bağlantıda olmak için iyi bir yoldur, özellikle kullanıcılar sitenizi her gün ziyaret etmiyorlarsa. Gadget‘larınızı insanlara tanıtmak için web sitenize Add to Google butonu eklemek yeterlidir. Bu sayede Google Gadget dizininde yer alabilirsiniz. Bu dizinde kullanıcılar arama yapılabilir, gadget’ları kategorilerine göre listeleyebilir ve en popüler gadget’ların listesine ulaşabilirler