Anahtar Kelime Planlama Aracı (Keyword Tool), bilindiği üzere search kampanyaları oluştururken yeni anahtar kelime (keyword) ve reklam grubu (ad group) önerileri almak veya mevcut kampanyalardaki kelime kurgusunu genişletmek amacı ile kullandığımız Adwords araçlarından biriydi.

Google son zamanlarda Adwords arayüzünden ulaşabildiğimiz araçlarda çeşitli yeniliklere gitti veya yeni araçlar geliştirdi. Bununla birlikte çok yakın bir zamanda  Anahtar Kelime Planlama Aracı (Keyword Planner) hayatımıza girdi.

Basit anlamda Anahtar Kelime Planlama Aracını’nı , Anahtar Kelime Aracı ve Trafik Tahmin Aracı özelliklerinin birleştirilmiş hali olarak tanımlayabiliriz.

Peki Anahtar Kelime Planlama Aracı’nı nasıl  ve ne için kullanabiliriz?

– Anahtar Kelime veya Reklam Grubu Önerilerini Arayın

 

Yeni bir kampanya yapıyorsanız veya mevcut kampanyanız için anahtar kelime ve reklam grubu önerileri arıyorsanız buradan araştırma yapmaya başlayabilirsiniz.

Anahtar Kelime Aracı‘ndan farklı olarak burada mevcut  hedef sayfanızı da girebileceğiniz bir alan göreceksiniz . Bu şekilde belki de gözden kaçırabileceğiniz potansiyel anahtar kelime veya reklam gruplarını hesabınıza ekleyebileceksiniz.

Yazının başında bahsettiğim gibi bu araç sayesinde daha önce Trafik Tahmin Aracı ile yapabildiğimiz her şeyi yapabiliyor olacağız. Aynı şekilde bu aracın rekabeti de göz önünde bulundurarak bize vereceği anahtar kelime teklifleri ile de tahmini bir kampanya bütçesi çıkarabilmemiz mümkün.

– Anahtar Kelimelerin Performansını Görmek için Kelime Girin veya Yükleyin

 

Mevcut bir anahtar kelime listeniz varsa, kelimeleri manuel olarak girebilir veya  bu kelimelerin performansının nasıl olacağı hakkında fikir almak için kelimeleri excel dosyası olarak yükleyebilirsiniz.

Buradan listenizdeki kelimelerin tahmini tıklama ve gösterim sayısı gibi trafik tahminlerini alabilir veya anahtar kelimelerinizin geçmiş performanslarına ilişkin aylık arama hacmi ve rekabet verilerini alabilirsiniz.

-Anahtar Kelime Listelerini Birleştirin

 

Ayrıca mevcut anahtar kelime listelerinizi birleştirerek, arama hacimleri, trafik tahminleri ve geçmiş datalarını görebilirsiniz.

Örneğin, ilk listenizde marka isimleri olabilir, ikinci listenizde ise kategori isimleri. Bunların marka kategori olarak arama hacimlerine ulaşabilmeniz mümkün.

Sonuç olarak Anahtar Kelime Planlama Aracı’nın Adwords kampanyalarını hazırlama ve geliştirme aşamalarında oldukça hayatımızı kolaylaştıracağını söyleyebiliriz.

Anahtar Kelime Planlama Aracı’nın ilgili daha detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://support.google.com/adwords/answer/2999770?hl=en