Google arama deneyimini iyileştirmek için yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Arama ekranında ücretsiz ürün listelemeleri ve SERP alışveriş sekmesindeki (Google Shopping Tab) değişimler de bunlardan bazıları ama birbiri ile bağlantılı bu iki yeniliğe geçmeden önce sistemin daha öncesinden nasıl çalıştığına bakalım. 

Google Shopping alanı, Google arama motorunda bugüne kadar sadece reklamverenlerin yer alabildiği bir ürün arama sayfasıydı. Satıcılar Merchant Center hesabı açıp, ürün feed’lerini Google’a bağladıktan sonra oluşturdukları reklam stratejileri ile ürünlerini Google Shopping ve diğer arama alanlarında yayınlayabiliyorlardı.

Google Aramalarında Neler Değişiyor?

 

Ücretsiz Listelemeler Google'da

Google, 2019 yılının Şubat ayında yaptığı açıklamada normal ve görsel arama sonuçlarında ürünlerin ücretsiz bir şekilde listelenebileceğini duyurmuştu. İlk aşamada sadece Amerika pazarında hayata geçirilen bu yenilik, geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamadan sonra tüm ülkelerde hayata geçirildi.

Google ücretsiz listelemeler nasıl gözükecek?

Bu yeniliklerle arama sonuçlarındaki klasik shopping reklam alanı yine en üstte yer alıyor. 

Değişim ise SERP’te aşağıya inildikçe organik sonuçların arasında popüler ürünler alanının kullanıcıyı karşılaması ile başlıyor.

Bu bölümde cinsiyet, beden, ürün çeşidi gibi farklı filtreler uygulanabiliyor. 

 

Google Shopping Sekmesinde Neler Değişiyor?

 

Bill ready'nin shopping tab ile ilgili açıklaması

Google Ticaret departmanı lideri Bill Ready yaptığı açıklamada artık ücretli sonuçların yanında ücretsiz sonuçların da Google Shopping sekmesinde listeleneceğini açıkladı.

Şu an sadece ABD’de geçerli olan uygulamanın, yıl sonunda tüm dünya genelinde yayına girmesi bekleniyor.

shopping tabte reklam ve organik alan

Listelemede ücretsiz ürünlerin yeri konusunda net bir açıklama yapılmasa da normal sonuçlarda olduğu gibi shopping arama sonuçlarında da üst ve alt kısımda reklam, orta alanda ücretsiz ürünler ile listeleme yapılması bekleniyor.

 

Neler Yapılabilir?

 

  • Her iki yenilik için de Structured Data ve Google Merchant Center birlikte kullanılarak hem Google arama sonuçlarında hem de Google Shopping sonuçlarında ücretsiz listeleme sağlanabilir.
  • Halihazırda Merchant Center ve Shopping Ads kullanıcısı olan markalar ilk aşamada ekstra bir işlem yapmadan shopping sekmesindeki ücretsiz sonuçlarda yer alabileceklerdir.
  • Henüz Merchant Center hesabı olmayan markalar için Google, önümüzdeki haftalarda geçiş sürecini kolaylaştıracak adımlar atacağını paylaştı. Ücretsiz listelemelerde yer almak için Merchant Center hesabı açmak kesinlikle gereklidir.
  • Google Merchant Center feed’lerinin en doğru şekilde hazırlandığından emin olunmalıdır.
  • Structured Data işaretlemelerinin test edilip hatasız bir şekilde sunulması gerekmektedir.

Not: Son güncellemeye göre sadece structured data kullanımı Google alışveriş sekmesinde ücretsiz olarak listelenmek için yeterli olmayacaktır. Alışveriş sekmesinde ücretsiz listeleme yapmak isteyen kullanıcılar Merchant Center hesabında structured data ile feed gönderebilir ancak buradan feed göndermeyen sitelerin ürünleri alışveriş sekmesinde yer almayacaktır.

Product Feed

Şimdiye kadar Shopping alanında ürünlerin listelenmesi için kullanılan product feed’lerin giderek daha önemli bir hale geleceği öngörülüyor. Google, ürünlerin arama sonuçlarında ücretli ya da ücretsiz olarak en verimli şekilde listelenmesi için dikkat edilmesi gereken birçok öneri sunuyor.

Ürünlerinin feed’lerinin Google Merchant Center üzerinden en doğru şekilde optimize edilmesi ise bu önerilerin en başında geliyor.

Structured Data

Structured data, sayfalarınızı arama motorları için daha anlamlı hale getiren kodlardır. Arama motorları kodları okur ve arama sonuçlarını belirli bir şekilde görüntülemek için veriyi daha anlamlı kullanır.

Google, ürünlerini shopping (feed’i bu yolla gönderecekler için) ya da genel arama sonuçlarında ücretsiz bir şekilde sunmak isteyen satıcılara ürün sayfalarının structured data yapısının mutlaka düzgün bir şekilde kurgulanmış olmasını önermektedir.

Ölçümleme

 

shopping tab ölçümleme

Program hayata geçtiğinde kullanıcılar, ücretsiz shopping aramaları için Google Merchant Center üzerinde “Performance” başlığının altındaki “Dashboard” alanında ücretsiz listeleme performansının raporlamasını görebilecekler.

Standart Google aramalarında veya görsel aramalarda bulunacak ücretsiz ürün listelemelerinin ölçümü ile ilgili henüz bir bilgi paylaşılmadı. Google Search Console üzerinden Product Schema’sı özelinde bir performans raporu veya Merchant Center üzerindeki performans verilerinde bu trafiği ayrı bir veri olarak gösterebileceği tahmin ediliyor.

 

Alternatif Ölçümleme Yolları

 

alternatif ölçümleme 2 alternatif ölçümleme 1

Bu özelliklerden birinin birkaç gün önce tüm ülkelerde kullanılabilmeye başlandığından, diğerinin ise şu an için sadece Amerika’da kullanılabilir olduğundan bahsetmiştik.

Buna rağmen farklı kaynaklarda ücretsiz ürün listeleme özelliğinin performansının nasıl ölçümlenebileceği hakkında alternatif çözümler görülmeye başlandı. Siz de bu kaynaktan Google Analytics’te ücretsiz ürün listelenen ürünlerinizin performansını nasıl ölçümleyebileceğiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Neden Şimdi ?

 

Google 2012 yılında shopping alanında ürünlerin ücretli olarak listeleneceğini duyurmuştu. Peki şimdi ne oldu da tekrardan eski sistemine geri dönüyor? 

Google Ticaret departmanı lideri Bill Ready, “Perakende sektörü koronavirüs pandemisi sırasında ciddi tehditlerle karşı karşıya kaldı. Fiziksel mağazalar kapalıyken, dijital alan perakendeciler için önemli bir kaynak haline geldi. Bu durum işletmelerin tüketicilerle yeniden bağlantı kurması için bir fırsat sunsa da ücretli ürün listeleme, her işletmenin bu rekabete katılamamasına neden oluyordu. Dolayısıyla satıcıların Google’da satış yapmalarını ücretsiz hale getirme planlarımızı geliştiriyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bunun dışında, sektörde Amazon’un bu alanı giderek domine etmeye başlaması ve Google’ın Amazon ile rekabet edememesinin bu yeniliğe sebep olabileceği tartışılıyor.

Bu değişimlerin beraberinde birçok etkiyi de gündeme getireceği öngörülüyor. Bunlardan bazıları;

  • Satıcılar, her gün milyonlarca ürünü ücretsiz bir şekilde shopping arama sonuçlarında listeleme hakkı kazanacak.
  • Alışveriş yapanlar, sadece reklam veren mağazaları değil, belki adını duymadıkları ama kaliteli hizmet veren pek çok marka ve dükkan ile karşılaşacaklar ve milyonlarca yeni alternatif ürün arasından seçim yapabilecekler.
  • Reklamcılar, normal Google aramalarında olduğu gibi yatırımlarını organik sonuçlarla destekleyerek marka bilinirliklerini daha yukarılara çekebilme fırsatı sağlayabilecek.

 

Hazırlayanlar; SEO Executive Mert Atila ve SEO Executive Şuayip Can Ormanyaran