Google Mobile First Indexing‘e geçmeden önce arama sonuçlarını websitelerinin masaüstü sürümlerini baz alarak şekillendirmekteydi. Google dizine ekleme ve sıralama yaparken responsive siteler de dahil olmak üzere arama sonuçlarında bütün web sitelerinin masaüstü sürümünü dikkate alıyordu.

Kullanıcıların mobil cihaz kullanımı ve aramalarının büyük bir çoğunluğunun mobil cihazlardan yapılmaya başlamasıyla birlikte, Google bu uygulamasını bir kenara bırakarak mobil öncelikli indeksleme ile mobil ve masaüstü cihazları ayrı ayrı dikkate almaya başladı. Bu değişiklikle birlikte hem mobil hem de masaüstü için farklı sıralamalar içeren sonuç sayfaları oluşturulmaya başlandı. Böylelikle her iki tip kullanıcı için daha iyi bir kullanıcı deneyimi hedeflenmiş oldu.

MFI, Google’ın öncelikle mobil cihaz kullanıcılarının aradıklarını bulmalarına yardımcı olmak için sayfanın mobil sürümünü endeksleme ve sıralama için kullanacağı anlamına geliyor ancak arama sonuçlarını sunmak için tek bir endekse sahip olmaya devam ediyor. Google ana dizinden ayrı bir mobil dizine sahip olmasa da önceden indexlenen masaüstü sürümü ile birlikte içeriğin mobil sürümlerini kullanıyor.

Google, Search Console üzerinden MFI’ya geçiş yapan siteleri bildiriyor. Console datası üzerinden, Smartphone Googlebot’tan önemli ölçüde artan tarama oranı görüyoruz. Ayrıca, Google, Arama sonuçlarında ve önbelleğe alınmış sayfalarda sayfaların mobil sürümünü gösterir.

Google 2018 Ocak ayından beri Mobile First Indexi tam anlamıyla uygulamaya geçirdi. SEO ekibi olarak bu uygulamanın websiteniz için de yararlı olacağını düşünüyoruz. Birçok web sitesi mobil öncelikli indeksleme ve algoritma güncellemesi ile mobil aramalarda büyük sıralama kaybı yaşadı. Güncelleme ile birlikle Mobil SEO daha önemli hale geldi.

Dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Responsive ve dinamik web siteleri mobil öncelikli indekslemede, bu özellikte olmayan sitelere büyük avantaj sağlamaktadır. Zaten Google’ın yaptığı bu değişiklikle mobil kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunma hedeflenmektedir. Bundan dolayı responsive yani mobil uyumlu web sitelerinin mobil öncelikli indeksleme için ekstra değişiklik yapması gerekmez.

Eğer masaüstü ve mobilde siteniz farklı görünüyorsa bundan sonra mobili ana versiyon olarak belirleyip masaüstü versiyonunuzu buna göre yeniden yapılandırmalısınız.

Eğer m. şeklinde mobil için ayrı bir siteniz varsa Search Console’da web sitenizin masaüstü sürümünün yanı sıra mobil sürümünü de doğrulamalısınız.

Web sitenizin mobil sürümüne Googlebot erişebilir durumda olmalıdır. Bunun için robots.txt test aracını kullanarak Googlebot’un erişebilirliğini doğrulayabilirsiniz.

Mobil ve masaüstü siteleriniz arasında doğru canonical ve alternate etiketlerini kullanarak iki sitenin birbirini referans gösterdiğinden emin olmalısınız. Masaüstü versiyonda rel=”alternate” etiketi ile mobil versiyonunuza ait sayfa, mobil versiyonda ise rel=”canonical” etiketi ile sayfalarınızın masaüstü versiyonu belirtilmelidir. Eğer mobil ve masaüstü siteleriniz ayrı değilse, yani siteniz responsive veya adaptive ise bu tip bir etiketlemeye ihtiyaç yoktur.

Son olarak desktop sitede gösterilip mobil sitede gösterilmeyen alanlardan ve içeriklerden uzak durulması gerekiyor. Google’ın mobil siteyi baz alacağını düşünürsek birebir aynı şekilde olması faydanıza olacaktır.

 

Kaynak : https://webmasters.googleblog.com/2018/03/rolling-out-mobile-first-indexing.html