Google, Şubat sonu itibariyle resmi blogundan yaptığı açıklama Nisan ayı sonu itibariyle ile artık mobil cihazlardan yapılan aramalarda sitelerin mobil uyumlu olmasının bir sıralama faktörü olacağını duyurdu. Önceden de sıralama faktörü olan mobil uyumluluğun bu açıklama ile daha önemli bir faktör olacağı anlaşılmakta. Peki bu esaslı değişiklik ile hayatımıza yeni ne giriyor olacak?

Aslında değişikliği iki ana başlık altında inceleyebiliriz. İlki, sitenin mobil uyumluluğunun daha önemli bir sıralama faktörü olacak olması. Dolayısıyla, mobil uyumlu sitelerin mobil aramalarda daha avantajlı olacağını ve rakiplerine göre sıralama kazanabileceğini belirtebiliriz. Sitenizin mobil uyumluluğunu ise Google’ın mobil uyumluluk testi ile test edebilirsiniz. İkincisi ise, Google artık mobil aramalarda içeriğini indeksleten mobil uygulamaların içeriğini, Google hesabında login olan kullanıcılara arama sonuçlarında göstermeye başlıyor olacak. Eğer bir mobil uygulama sahibiyseniz ve arama sonuçlarında uygulamanızın indekslenmesini istiyorsanız bu yönlendirmeleri takip ederek siz de uygulamanızın mobil aramalarda kullanıcıların karşısına çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Daha önceden mobil arama sonuçlarında aşağıdaki gibi mobil uyumluluk uyarıları veren Google’ın mobil uyumluluk kriterini bir sıralama faktörü olarak kullanacağı aslında belli gibiydi.

 

Önümüzdeki dönemde ise mobilden yapılan aramalarda, organik olarak, kullanıcıların uygulamaya geri dönmesi (retention) bağlamında mobil uygulamalar üzerinde yapılacak SEO çalışmalarının önemi artacağa benziyor. Benzer içeriklere sahip mobil uygulama sahiplerinin ise şimdiden bu alanda çalışma yapmaya başlaması rakiplerine karşı rekabet avantajı sağlayabilir.

İnan Al