Washington’da düzenlenen eMetrics konferansında Google Analytics ile ilgili devrim niteliğindeki yeni özellikler duyuruldu.

Programlama Arabirimi (API)

Artık Google Analytics içerisindeki raporları farklı uygulamalarda ya da web sitelerinde kullanmamız mümkün. Henüz kapalı beta durumundaki programlama arabirimi (API) geliştiricilerin tüm Google Analytics verilerine erişmelerine ve her türlü kullanım için bunları kullanmalarına izin veriyor.

Adsense Entegrasyonu

Google İçerik Ağı üyesi yayıncılar artık hangi kaynaklardan ve ne kadar gelir kazandıklarını, hangi sayfalarının daha iyi performans gösterdiğini rahatça görebilecekler. Bu sayede daha yüksek kaliteli içerik hazırlanabilmesi ve gelirlerinin iyileştirebilmesi kolaylaşacak.

Hareketli Grafikler

Google Visualisation API’den alışık olduğumuz hareketli grafikleri artık Google Analyticsverilerimizi kullanarak görselleştirebiliyoruz. Hareketli grafiklerle farklı değişkenlerin birbirlerine olan etkilerini zaman ekseninde görebiliyoruz.

Özel raporlar

Artık her türlü veriyi sürükle bırak kolaylığı ile özelleştirerek hazırlamak mümkün. Daha sonra bu raporların istediğiniz zamanlarda belirlediğiniz kişilere gönderilebilmesi mümkün.

Gelişmiş Segmentasyon

Ziyaretçileri ayrı hedef kitlelere ya da persona’lara göre ayırıp onları segmente etmemizi sağlayan yeni özellik ile farklı hedef kitlelerin web sitesinde gerçekleştirdiği hareketleri daha kolay gözlemlemek mümkün oluyor. 

Bu yeniliklerle ile Google, ücretli performans analizi
araçlarının tüm kapsamını ve esnekliğini Google Analytics’in kolay
kullanım ve erişebilirliliği ile birleştirerek dünya çapındaki ufak ve
büyük işyerlerinin ziyaretçilerine daha iyi hizmet verebilmelerini
sağlamak için ciddi bir adım atmış oldu.