Google Analytics yeni duyurulan özellikleriyle artık daha güçlü, esnek ve akıllı.

GÜÇLÜ

Gelişmiş Analiz Araçları: Eklenen ikinci boyut seçeneği, Pivot tablo ile iki ölçüm ve boyutu bir arada karşılaştırma seçenekleriyle kullanıcılarına daha detaylı rapor seçenekleri sunuyor. Yeni eklenen gelişmiş filtreleme sistemiyle artık farklı seçenek ve kombinasyonlarla istenilen raporların alınması mümkün olacak.

Mobil Raporlama: Artık tüm cep telefonları ayrıca iPhone ve Android telefonları için geliştirilen uygulamalar siteye yerleştirilecek küçük bir kod parçası ile takip edilebilecek. Şimdilik bu özellik PHP, Perl, JSP, Aspx destekleyen sunucularda kullanılabiliyor.

Genişletilmiş Hedef Takibi: Eklenen iki yeni hedef türü ile birlikte Google Analyticskullanıcıları Sitede Geçirilen Zaman ve Ziyaret Başına Sayfa Görüntüleme gibi ölçümlere göre hedef tanımlayabiliyorlar. Ayrıca eskiden profil başına 4 ile sınırlı olan hedef sayısı da 20’ye çıkartılarak çok sayıda hedefin tek bir profil içinde kurgulanmasına olanak tanınıyor.

Özel Raporlarda Tekil Ziyaretçi Ölçümü: Özel raporlarda daha önceden, boyutlarla birlikte karşılaştırma yapılamayan tekli ziyaretçi raporları almak da artık mümkün. Bu şekilde Google Analytics kullanıcıları kaç tekil kullanıcının hangi segmentlere dağıldıklarını kolaylıkla takip edebilecekler.

ESNEK

Özel Değişkenler: Bir kaç ay içerisinde Google Analytics’e eklenecek olan çoklu değişkenler kullanıcıların kendi web sitelerine özgü önemli performans kriterlerini belirleyerek takip etmelerine olanak tanıyor.

Paylaşılabilir Segment ve Özel Raporlar: Analytics hesabı olan herhangi birine yaratılan tüm Özel Rapor ve Gelişmiş Segment’ler artık basit bir URL paylaşımıyla gönderilebilecek.

AKILLI

Analytics Intelligence: Yeni ‘akıllı raporlar’ günlük, haftalık ve aylık periyodlarda yaşanan normal dışı değişiklikleri farkederek sizi uyarıyor. Örnek olarak web sitenizeİstanbul‘dan gelen ziyaretçilerin geçen aya göre %45 azalması durumunda Google Analytics sizi uyararak veri içinde zaman kaybetmenizi önlüyor.

Özel Uyarılar: Otomatik oluşturulan ‘Akıllı Raporların’ yanı sıra kullanıcılar kendi belirledikleri performans kriterlerine göre Google Analytics verilerinde yaşanan değişiklikleri yarattıkları özel uyarılar yardımıyla kullanıcı arabirimi ya da e-posta yardımıyla takip edebiliyorlar.