Gadget Reklamları, Google İçerik Ağı’nda kullanılabilen ve hem görsel hem de işitsel öğeleri birlikte barındırabilen etkileşimli bir reklam türüdür. Google İçerik Ağı‘nda kullanılabilen diğer reklam türlerinden farklı olarak Gadget Reklamları’nda; dinamik veriler, flash animasyonlar, videolar ve Google Maps gibi birçok farklı öğe birlikte kullanılabilir. Kullanıcıların, küçük bir web sitesi olarak nitelendirlebilecek Gadget Reklamları’nda yapmış olduğu düzinelerce farklı etkilişim, detaylı bir şekilde raporlandırılabilir.

Gadget Reklamları’nı reklam kampanyalarında sıklıkla kullanan Bamtur için, SEM tarafından geliştirilen Gadget’ların teknolojik evrimini ve kullanıcılar üzerinde yaratmış olduğu etkiyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bamtur için erken rezervasyon ile ucuz tatil fırsatlarını tanıtmak ve online satışları artırmak için yapılan ilk çalışmada; kullanıcı tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda arama yapıldığında, Bamtur’un otel arama sayfasına yönlendirme yapan bir Gadget Reklamı hazırlandı. Ucuz Tatil Ara adı verilen Gadget, içerik ağında 150 milyonun üzerinde reklam gösterimi sağlayarak, metin bazlı Adwords reklamlarıyla karşılaştırıldığında rezervasyon maliyetlerinde %120′lik önemli bir avantaj sağladı.

Ucuz Tatil Ara Gadgetı’nın yakalamış olduğu başarının ardından tasarlanan ikinci Gadget’ta; bu reklam türünün dinamik altyapısı ve Bamtur’un kendi web sitesinden alınan canlı veriler kullanılarak, arama fonksiyonu Gadget’ın içerisine taşındı. Gadget içerisinde ilk gösterilen sonuçlarsa reklamın gösterildiği web sitesi içeriğinde eşleşen anahtar kelimeye göre yaratıldı. 

Hazırlanan Gadget’ta kullanıcılar arama kutucuğunu kullanarak aradıkları bölgerlerde bulunan ucuz otelleri, gecelik fiyatları ve fotoğrafları birlikte görüntüleyerek karşılaştırma yapma imkanı buldular. Kullanıcılar, önceki Gadget Reklamı’dan farklı olarak, arama sayfası yerine karşılaştırma yaparak seçtikleri oteller doğrultusunda Bamtur web sitesinde bulunan satın alma sayfasına Gadget içerisinden doğrudan yönlendirildiler.

Son olarak, Bamtur’un düzenlemiş olduğu yurt dışı turlarının tanıtımı ve doğrudan online satışları için yapılan çalışmada; Bamtur’dan gelen veriler ve ürün görseli, SEM’in geliştirmiş olduğu bir teknoloji olan Dinamik Reklam Sistemi1altyapısı ile birlikte kullanılarak, kullanıcılara aradıkları kriterlere en uygun tur fırsatlarını gösteren bir Gadget hazırlandı. 

Bamtur yurt dışı Gadget’ı, İçerik Ağı’nda gösterildiği sayfanın kategorisi ve içeriğindeki kelimeleri tespit ederek, kullanıcılara bu sayfalardaki içeriğe en uygun tur seçeneğini gösterdi. Örneğin Çek Cumhuriyeti hakkında içeriğin bulunduğu bir seyahat sitesinde; Gadget Reklamı, Prag turları arasından uygun bir turu, fiyat ve ulaşım seçenekleriyle birlikte sunarak kullanıcıların ilgisini artırdı ve daha yüksek dönüşüm oranlarının yakalanmasını sağladı.