Tam da Twitter ekibinin dediği gibi “a new way to join the conversation” en yeni Twitter ürünü : Fleets. Çıkış öyküsü de oldukça enteresan. Yaptıkları kullanıcı analizi çalışmaları sonunda Twitter, bazı kullanıcılarının Tweetlemenin halka açık ve kalıcı olması sebebiyle rahatsız edici olduğunu düşündüğünü ve etkileşim almak için üzerlerinde çok fazla baskı oluştuğunu analiz etti. Taslakta duran tweet sayısının her geçen gün artmasıyla daha rahat bir yöntem arandı ve 17 Kasım 2020 itibariyle Twitter da story akımına katıldı! İlk test yapılan ülkeler ise Brezilya, İtalya, Hindistan ve Güney Kore oldu.

Fleets mantığı Instagram ve Snapchat’ten aşina olduğumuz story ile aynı. Anlık düşünceleri paylaşmak için kullanılıyor, takipçilerinizin cevap verme imkanı var. Ve sadece 24 saat görünür kalıyor. Fleets’in diğer özelliklerine değinecek olursak;

  • Tweetlere, fotoğraflara ve videolara tepki (reaction) gönderebilirsiniz.
  • Oluşturduğunuz kreatifi çeşitli arka plan ve metin seçenekleriyle özelleştirebilirsiniz.
  • Çok yakında sticker ve canlı yayın özelliklerinin de Fleets için aktif olması bekleniyor

Takipçileriniz, Fleets içeriklerinizi kendi akışlarının en üstünde görebilir. Eğer DM tarafında kısıtlama yapmıyorsanız Fleets’lerinize herkes yanıt verebilir. Bir Fleets’e cevap vermek istiyorsanız, yazara Direkt Mesaj veya emoji göndermek için üzerine dokunmanız yeterli. Twitter ekibi gelen geri bildirimlere göre Fleets’i geliştirmek için heyecanlı olduğunu açıkca dile getiriyor. Çok yakında Fleets tüm ülkelerde aktif olacak.

Twitter Fleets konusunda çok iddialı olsa da birçok kullanıcı Fleets ile ilgili şikayette bulunuyor. Özellikle yüklenme süresi en çok konuşulan konu. Fleets’lerin geciktiği, Twitter’ın yavaşladığı konuşuluyor. 

Twitter Fleets vs Instagram Stories

Kaydırma Farkları

Fleets’lerde sadece tek bir kullanıcının gönderileri arasında geçiş yapmak için dikey olarak kaydırabilirsiniz ve diğer kullanıcıların Fleets’lerini görmek için yatay olarak kaydırabilirsiniz. Öte yandan hikayeler, yazılar arasında atlamak için sadece yatay kaydırma özelliğine sahiptir.

Kreatiflere Yazı Yazma

Fleets’te kreatiflerin üzerine yazı yazma şansınız bulunmuyor (resimler dışında). Ancak Instagram Stories, GIF’lerin, resimlerin ve videoların üzerine yazı yazmanıza izin verir.

Efektler

Instagram Stories’de gördüğünüzün aksine, Fleets için Instagram’daki renk tonu efektleri bulunmuyor. 

Link Ekleme

Instagram’da 10.000’den fazla takipçiye sahip hesaplarda açık olan Swipe Up özelliği henüz Fleets için bulunmuyor. Fleets’lere link ekleme şansınız bulunmuyor.


Platform Farklılıkları

Fleets şimdilik Android ve iOS uygulamalarıyla sınırlıyken, Instagram Hikayeleri masaüstünde de görüntülenebiliyor.

İçerik Gizleme

Fleets’de gizleme özelliği şimdilik yok. Attığınız içerikler tüm kullanıcılar tarafından görüntülenebiliyor. Instagram’da ise istemediğiniz kullanıcılardan Story’lerinizi gizleyebiliyorsunuz.

Bakalım Fleets aşina olduğumuz bu ürünüyle, Instagram Reels gibi bir ivme yakalayabilecek mi 🙂