Reklam kampanyalarıyla ilgili olarak SEM‘de en sık karşılaştığımız soru; Google Analytics ile Reklam Sunucu Raporları arasında ortaya çıkan sayısal farklılıklarla ilgili. Reklam ajansları ve müşteriler arasında gerilime yol açabilen bu sorunun yanıtını bulabilmek için Reklam Sunucularının ve Google Analytics‘in nasıl çalıştığını anlamamız gerekiyor.

Reklam Sunucusu nedir?

Internet’ten görsel banner kullanılarak yapılan reklam kampanyalarının büyük kısmındaReklam Sunucusu (Adserver) adı verilen; reklam görsellerini bulunduran, gösterim ve tıklanma sayılarını hesaplayan sunucular kullanılmaktadır.

Reklam Sunucuları ne işe yarar?

Reklam Sunucuları, reklamların yayınlandığı web siteleri ile reklamlarla hedeflenen (reklama tıklandığında ulaşılan) web siteleri arasında köprü görevi görür. Kullanıcılar bir web sitesine giriş yaptığında, karşısına çıkan reklam, Reklam Sunucusu (Adserver) üzerinden yayınlanır. Bu sayede reklamın görüntülenme sayısı ve kaç farklı kişi tarafından görüntülendiği hesaplanabilmektedir.

Reklamlara tıklandığında ne olur?

Ziyaretçiler reklamlara tıkladıklarında doğrudan reklamlarla hedeflenen web sitesine gitmek yerine Reklam Sunucusu üzerinde bulunan bir adrese giderler. Bu sayede Reklam Sunucusu, reklama tıklama sayısını ve kaç farklı kişi tarafından tıklandığını sayaraktıklama oranını hesaplar. Bir saniyeden az bir sürede gerçekleşen ve kullanıcılar tarafından fark edilmeyen bu işlem sonrasında Reklam Sunucusu, ziyaretçileri hedeflenen web sitesine yönlendirir.

Ziyaretçiler Web sitesine ulaştıktan sonra ne olur?

Ziyaretçiler hedeflenen web sitesine ulaştıklarında, ölçümleme için Google Analyticskullanılıyorsa trafik kaynağı Reklam Sunucusu yönlendirmesi olduğundan bu ziyaret Reklamın Yayınlandığı Web Sitesi olarak kaydedilmez. Reklam sunucusunun adresi veya Yönlendirme (Redirect) olarak kaydedilir.

Bu durumun teknik sebebini “Google Analytics Nasıl Çalışır” yazımızda bulabilirsiniz. (Not: İleri derecede teknik bilgi gerektirir.)
Konuyla ilgili çözümü ise “Adserver ve Analytics Rapor Farklılıkları Çözümü” yazımızda bulabilirsiniz.