A/B testleri birden fazla sayfa tasarımının sonuca olan etkisinin raporlanabildiği bir test çeşididir. Google Website Optimizer ile yapılan iki çeşit testten ilki ve daha sade olanıA/B testleri‘dir. A/B testleri adının aksine aksine 2 seçenekten fazlasını test etmeye de izin verir. A/B testinde önceden belirlenmiş ölçülere göre test uygulanacak olan sayfalardan hangisinin daha iyi performans sağladığı gözlemlenir. İki alternatifli testte orijinal sayfaya kontrol, denenmekte olan yeni alternatif sayfaya ise test adı verilir.

A/B testleri daha çok farklı alternatif arasında istatistiksel olarak başarı arandığında kullanılıyor:

Tamamen farklı bir veya daha fazla sayıda sayfa dizayn’ı test etdilmek istendiğinde
Hızlı sonuçlar elde etmek isteniyorsa
Test’in uygulanacağı sayfanın ziyaretçi sayısı kısıtlıysa
Tıpkı “Bir tane alana bir tane bedava” mı? Yoksa,%50 indirim mi?” sorusu gibi websitenizde bir promosyon esnasında hangisinin daha iyi dönüşüm sağlayacağını düşünmek gibi departmanlar arasındaki dizaynla ilgili tartışmalara da son noktayı koymaktadır.

Bırakın ziyaretçileriniz hangi tasarımın sizin için daha iyi olduğuna öncelikle A/B testlerikarar versin. Daha sonra dönüşüm oranlarınıza ve tek tek sayfalarınıza “ince ayar” çekmek için Multivariate Testlerini kullanabilirsiniz.