Vestel – Başarı Hikayelerimiz – SEM
EN
Başarı Hikayelerimiz

Vestel

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alan Vestel, 1984 yılında başlayan faaliyetlerini 1994 yılından beri Zorlu Holding bünyesinde sürdürüyor. 16’sı yurtdışı olmak üzere toplam 26 şirketten oluşan Vestel Şirketler Grubu, tüketici elektroniğinden beyaz eşyaya, dijital ürünlerden bilgi teknolojilerine geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. 1250 satış noktasıyla Türkiye’nin dört bir yanına hizmet veren Vestel, tüketici ihtiyacını önemseyen ve buna çözüm üreten bir marka olduğunu göstermek adına klima satış kampanyası döneminde sadece fiyat avantajı ve temel özellikleri ön plana çıkarmaktan ziyade ürününün farklı özelliklerini vurgulayarak pazardaki ihtiyacı karşılamayı hedefledi.

Esra Nadar, Senior Media Planning Manager, Vestel

Sektörde benzer özelliklere sahip ürünlerin iletişiminde ayrışma noktaları yaratmak zor olsa da, markanın önceliklerinin yanı sıra tüketicinin ihtiyaçlarına kulak verilmesi iletişim stratejisinin doğru kurgulanmasını sağlıyor. Gerçek zamanlı pazarlama aksiyonumuzun hem satışa hem de marka algısına ne kadar değer katan bir girişim olduğunu görüyoruz.

Hedef

Yaklaşım

Sonuçlar


Pazar dinamikler düşünüldüğünde, klimanın özellikle yaz dönemlerinde talep görmesi ve buna bağlı olarak pazarın büyümesinden dolayı Vestel yoğun iletişimini yaz sezonuna taşıyordu. Pazarda Vestel klimalarını ayrıştırmak için klimanın temel ısıtma-soğutma fonksiyonunun ötesine geçerek, markanın ana pazarlama stratejisi doğrultusunda; ürünün, tüketicinin hayatını kolaylaştıran teknolojik özelliklerini de ön plana çıkarması gerekiyordu.

Sezonsal olarak arama hacminin yüksek olduğu ve rakip markaların da yoğun olarak klima satış kampanyası yaptığı bu dönemde, Vestel klimayı diğerlerinden ayrıştırabilmek için tüketicinin ihtiyaçlarına kulak vermesi gerektiğini düşündü. Marka, sosyal medyada gerçekleştirdiği analizler sonucunda 2018 yaz döneminde tüketici tarafından dile getirilen temel problemin yüksek sıcaklıktan ziyade, yüksek nem oranı olduğunu gördü. Vestel, klima modellerinin teknolojik özelliklerinin arasından yapılacak iletişimde “nem alma fonksiyonu” üzerinde durmaya; doğru zamanda doğru yerde doğru kişiye mesajı iletmeye karar verdi. Markanın 2018 iletişiminin ana mesajı klimaların wifi özelliğini tanıtmakken, nem konusundaki konuşmaların arttığı bölgelerde gerçek zamanlı pazarlama yoluna gidildi.

Nem oranı yüksek olan yerlerdeki kullanıcılara ulaşabilmek için Vestel, ajansı SEM ile birlikte Google Ads’den faydalanmayı seçti ve Arama Ağı reklamlarına yoğunlaştı. Google Ads’in desteklediği komut dosyalarını kullanarakkampanyayı dinamik bir şekilde yürüttü. Komut dosyalarıyla çekilen veriler sayesinde Google Ads Arama kampanyalarına “nem oranı” üzerinden otomatik olarak müdahale edecek bir yazılım geliştirildi.

Devamını oku...

Vestel, Google Ads’de otomatik teklif stratejisinden faydalanarak klima satışlarını %11 artırdı.