Tekzen – Başarı Hikayelerimiz – SEM
EN
Başarı Hikayelerimiz

Tekzen

Tekzen, 1995 yılında kurulan, yüzde yüz yerli sermayeli Türkiye’nin ilk ve en yaygın yapı marketidir. Online hayatına 2006 yılında www.tekzen.com.tr olarak başlayan marka 2016 yılı itibari ile e-ticaret sitesinde 100.000’den fazla ürün çeşidi ile Türkiye’nin her yerine kargo imkanı sunmaktadır.

Tekzen E-Ticaret Müdürü Celal Bal

SEM ile birlikte çıktığımız zorlu yolda hem, Dijital Pazarlama Ekibimiz ile Yazılım ekibimiz hem de SEM SEO ekibinin üzerine düşeni fazlası ile yapması ve itina ile çalışmasından dolayı Tekzen’e yakışır sonuçlar elde ettik. Hedeflerimizi bu başarıya bağlı olarak daha yükseklere çıkardık.

 Yenilikçi yaklaşımıyla gelişmeleri online ve offline’da yakından takip eden Tekzen, 2016 yılı son çeyreğinde cihazlara göre farklı subdomain kullandığı sitesini ‘responsive’ bir yapıya taşıma kararı aldı. Bu karar alınırken, SEM SEO departmanı olarak cihazlara göre farklı subdomain altında olan sitelerin ‘responsive’ yapıya geçmesi konusunda destekte bulunduk. Araştırmamızı yaparken dikkat ettiğimiz alanlar:

Sürecin başından beri markanın yanında olarak sağlıklı ve kayıpsız bir site taşıma dönemi geçirmeyi hedefledik.

Kararın ilk alındığı dönemde de markanın yanında olarak site taşıma sürecini en sağlıklı şekilde geçirebilmek için çalışmalarımızı titizlikle planladık. Site taşındıktan sonra da kontrollere ve geliştirmelere devam ederek kayıpsız olan taşınma sürecini daha iyi seviyelere çıkardık.

Site taşıma döneminde beklenti genelde kayıpsız ya da en az kayıpla çalışmanın tamamlanmasıdır. Marka ile birlikte yapılan çalışmalarda buna ek olarak ivmeyi nasıl arttırabileceğimize odaklandık. Gerek süreci SEO uyumlu şekilde planlamak, gerek test ortamında kontrolleri yapmak, gerekse Tekzen ekibine destek olmak adına çıkardığımız yol haritalarını hayata geçirdik.

Çıkardığımız yol haritalarından en önemli başlıklar:

Tekzen  e-ticaret dijital pazarlama ekibi ile birlikte yapılan başarılı çalışmalar kendini organik dönüşüm oranlarında da gösterdi. 6 aylık organik dönüşüm rakamları bir önceki dönem ile karşılaştırıldığında %59, bir önceki sene ile karşılaştırıldığında ise %76 oranında güçlü bir ivme ile arttı.

Site taşıma öncesinde %4 civarında olan organik pazar payı, 6 aylık dönem sonunda %10 civarında seyretmektedir. Bunun en güvenilir sonuçlarını SEO Görünürlük değerleri karşılaştırmasında görmekteyiz. Proje başlangıcında rakip karşılaştırmalı SEO Görünürlük değerleri incelendiğinde en büyük iki rakibinin gerisinde görülen tekzen.com.tr, görünürlük 6 ayın sonunda %125 arttı. Böylelikle iki rakibini de geride bıraktı. Tekzen.com.tr yapılan çalışmalar sonrasında yükselişine devam etmektedir.