TatilBudur – Başarı Hikayelerimiz – SEM
EN
Başarı Hikayelerimiz

TatilBudur

TatilBudur, offline alanda verdiği hizmetlere ek olarak online alanda da kendini gösteren, Türk turizminde bir çok ilke imza atmış ve site teknik alt yapısı itibari ile kendi rezervasyon sistemini de sitesine entegre ederek hem bireysel hem de kitle turizmine müşteri memnuniyeti hedefli hizmet vermeyi kendine misyon belirlemiş bir kurumdur.

Sr. Digital Marketing Manager Ali Deniz Ergün

Responsive siteye geçiş gibi çok katmanlı olan, detaylı ve risk taşıyan bir işin, SEO açısından sorunsuz tamamlanmasında SEMTR ‘nin SEO ekibinin katkısı büyük. Organik trafik, dönüşüm, ve elde edilen gelirdeki performans artışı ile kendileriyle çalışmanın yarattığı katma değeri bir kere daha görmüş olduk.

Hedef

TatilBudur, SEM SEO departmanı ile çalışmaya başladığı dönemde hedef; sitenin tüm cihazlarda görünürlüğünü arttırarak, trafik artışına sebep olmaktı. Ana hedef; gelen trafiğin dönüşüm oluşturmasıydı. 

SEM SEO departmanı ile çalışmaya başladığı süreçte öncelik sezonsal değişkenlik gösteren organik trafiğini arttırmak ve siteye dönüşüm odaklı trafik almaktı. Sitenin temel SEO elementlerinden eksikler belirlenip aksiyonlar alındı.

Başlangıçta yapılan analiz ve geliştirmelerden sonra sıra; cihazlara göre farklı site sunulması yerine responsive yapıya geçilmesi konusuna gelindiğinde, en başında hazırlanan yol haritasında turizm sektörü özelinde etkileşimin az olduğu dönem seçildi. Planlanan çalışma, mobil kısımda tamamen URL değişikliği yani, subdomain yapısından “responsive” yapıya geçilmesiydi.

Problem

Yapılan araştırma ve analizlerden sonra, TatilBudur’un cihazlara göre farklı site sunması, Google’ın siteleri taraması konusunda sıkıntı yaşadığını gösteriyordu. Buna bağlı olarak Google arama sıralamalarda daha iyi seviyelere çıkma potansiyeline sahip olduğu keşfedildi. 

İkinci temel etken ise, kullanıcıların mobil ve desktop sitelerde aynı site kurgusunu görmek istediği analiz edildi.

Çözüm

Mobil site URL’leri yeni oluşan URL yapısı ile eşleştirilerek subdomain yapısında olan sitenin “responsive” yapıya geçirilmesi hedeflendi. Mobil versiyon için bir yönlenme kuralı belirlenerek, mobil sitede oluşan tüm yönlendirme durumları sağlıklı bir şekilde kurgulandı. Test sitesi üzerinden kontroller gerçekleştirildi ve hata payının sıfıra yaklaşmasına odaklanıldı.

URL yönlendirmeleri test sitesi içerisinde sağlıklı şekilde çalıştıktan sonra yapılan düzenlemeler canlı siteye uygulandı ve bu dönemde hem gerçek zamanlı trafik, hem de bir önceki sene aynı dönemdeki kullanıcı davranışları baz alınarak trafik ve kelime sıralama takipleri yapıldı.

 

Mobil versiyondaki bu büyük değişiklikten sonra Google’ın yeni TatilBudur.com yapısını benimsemesi yakından takip edildi. Gerek Search Console ve Google Analytics üzerinden gelen datanın analiz edilmesi, gerekse Google sıralamalarındaki değişim titizlikle incelenerek anlık aksiyon alınması konusunda dikkatli davranıldı. Buradaki çalışmalar SEO hizmeti veren kişilerin sorumluluğunda olması dışında markanın da benimseyerek öncelik vermesi gereken aksiyonlardı. TatilBudur Pazarlama ekibi en ufak revizelerde dahi SEO öncelikli çalışarak bu dönemin en verimli şekilde geçirilmesine büyük katkı sağladı.

Sonuç

TatilBudur.com trafik gelişimi sezonluk olarak incelenmesi gereken bir pazarda hizmet vermektedir. Gelinen noktada site taşınmasından sonraki süreç ile aynı dönemin bir önceki senesi karşılaştırılmak istendiğinde organik trafikte yaklaşık %39 artış olduğu görülmektedir. Buna ek olarak organik trafik ile gelen yeni kullanıcı oranında da %42 oranında artış TatilBudur.com’un daha geniş kitlelere ulaştığını göstermektedir. 

TatilBudur’un, rezervasyon sitesi olmasının getirdiği organik trafiğe bağlı olarak dönüşümlerin de önemli olduğu gözardı edilemez. Site taşıma sonrası süreç ile aynı dönem bir önceki sene karşılaştırmasında TatilBudur organik işlem sayısı yaklaşık %50,  organik trafik ile elde edilen gelir ise %87 oranında artmıştır.