MediaMarkt – Başarı Hikayelerimiz – SEM
EN
Başarı Hikayelerimiz

MediaMarkt

Türkiye'de toplam 71 mağazası bulunan MediaMarkt, bilgilsayardan akıllı telefonlara, küçük ev aletlerinden kişisel bakıma, beyaz eşyadan televizyona tüketici elektroniğiyle ilgili geniş bir ürün yelpazesine sahip. Fiziksel mağazalarında 50 bin, online satış kanalı mediamarkt.com.tr’de ise 9 binden fazla ürün çeşidini tüketicileriyle buluşturan MediaMarkt, Black Friday döneminde hem online hem de offline satışlarını artırmak istedi.

-Selçuk Kaya, Digital Marketing Manager, MediaMarkt

Black Friday, tüketici beklentileri açısından rekabetin de zirve yaptığı bir dönem. SEM ile Google plaftormlarında düzenlediğimiz kampanyalarda; doğru müşteri, doğru ürün ve doğru mecra planlaması ile hem mağazalarda hem de web sitesi satışlarında rekor kırdık.

Hedefler


Black Friday döneminde online ve offline satışları artırmak


Yaklaşım


Kampanyalı ürün listesine göre detaylı kullanıcı segmentasyonu yapıldı
Segmente edilen kullanıcılara da ulaşılacak reklam mecrası spesifik olarak belirlendi.
Search Ads 360, Display & Video 360 mecraları kullanıldı.


Sonuçlar


Toplam ciroda 3 kat artış
Kişi başı ortalama harcama mağazada %20, online’da %10 artış
Dönüşüm oranında %166 artış
Son iki yılda mağaza sayısını 1.5, cirosunu ise 2 kat artıran MediaMarkt, online’da da %30’luk bir büyüme elde etti. Uçtan uca kesintisiz çok kanallı bir hizmet sunmayı ve müşteriye değen tüm fonksiyonların entegre olarak çalışmasını sağlamayı hedefleyen marka, yılın önemli alışveriş günlerinden biri olan Black Friday’de hem online hem de offline satış kanallarında ivme yakalamak istedi.

Bu dönemde dijital reklam mecralarında rekabet seviyesinin yükseleceğini öngören MediaMarkt, tüm kullanıcı verisini analiz ettikten sonra kullanıcıların segmentlendiği ve doğru kişiye doğru mesajın doğru mecralarda verileceği bir kampanya planı hazırlamaya karar verdi.

devamını oku...

 

MediaMarkt, Black Friday döneminde tüm zamanların en yüksek günlük cirosuna nasıl ulaştı?