MediaMarkt – Başarı Hikayelerimiz – SEM
EN
Başarı Hikayelerimiz

MediaMarkt

MediaMarkt, 1979’da Münih’te kuruldu. 1988 yılından bu yana ise perakende devi MediaMarktSaturn Retail Group bünyesinde yer alıyor. 15 ülkede, 1016 mağazası ve 65 bini aşan çalışanıyla 900 milyonun üzerinde ziyaretçisine hizmet veriyor. Türkiye’de ilk mağaza 2007 Eylül ayında İstanbul Ümraniye’de açıldı. Türkiye'de toplam 66 MediaMarkt mağazası bulunuyor.

Çağanur Atay Uçtu - Marketing & Corporate Communications Director

MediaMarkt olarak Türkiye’de 10. yılımızı kutladığımız bu dönemde pazar lideri olma hedefimize ulaşmak için her alanda çok büyük adımlar attık. Son 2 yılda yüzde 50 artan mağaza sayımızı, dijitale yaptığımız yatırımlarla destekledik. Bu kapsamda dijital yatırımların fiziksel mağazaya olan etkisini net bir şekilde ölçümlemek ve mağaza trafiğini artırmak için Google yatırımlarımızı optimize etmek oldu. Yakın partner olarak gördüğümüz SEM ve Google ailesine de bu süreçte destekleri için teşekkür ederiz.

Dijitalde yapılan reklam yatırımlarının yalnızca e-ticaret sitelerini değil mağazaları da desteklediğini rakamlarla ortaya koymayı amaçlayan MediaMarkt & SEM iş birliği, öncelikle dijital performans hedeflerine, mağazalara yönlendirilen ziyaret adedi ve mağaza ziyaret adedi oranını da ekledi. 
Bu doğrultuda, mevcut reklam kampanyalarına ek olarak kullanıcıları yalnızca mağazaya yönlendirecek görsellerle Google Görüntülü Ağı üzerinden reklam yayınları gerçekleştirdi. Burada son 7 günde mediamarkt.com.tr’ye gelen, sitede en az 180 saniye zaman geçiren ve satın alma yapmayan kullanıcılar hedeflendi. Bunun yanında MediaMarkt’a Türkiye’de rakip olan markalarla ilgilenen kullanıcılar hedeflendi ve bu kullanıcılar mağaza adres sayfalarına gönderildi.

Ayrıca belirlenen arama ve görüntülü reklam modellerinde “Bid by Distance” hedefleme modeli uygulanarak herhangi bir MediaMarkt mağazasına 1 ya da 5 km çapında yakın olan kullanıcılara özelleştirilmiş teklif stratejileri ile reklamlar daha yüksek pozisyonlarda gösterildi ve kullanıcılar direkt olarak ilgili mağazanın sayfasına gönderildi.

Google’ın kullandığı ölçümle yöntemleri ile –GPS ve mağaza Wifi sinyalleri ile varsa Beacon teknolojileri- search ve display reklamlarda tıklayan, video reklamlarında da izleyen kullanıcıların daha sonrasında mağazaya gidip gitmediği ölçümlendi. MediaMarkt tarafından alınan mağaza dönüşüm oranı ve mağaza ortalama sepet tutarı ile de ayrıca gerçekleşen ciro tahminlendi.

Ölçümlemeye başladığımız 22 Eylül tarihinden 31 Aralık’a kadarki rakamlara bakıldığında, toplamda 742.800 adet “Store Visit” gerçekleşirken “Store Visit Rate” %5.02 oldu. Tahminlenen mağaza ciro değeri ise e-ticaret cirosunun %86 üzerinde gerçekleşti.

YouTube üzerinden yapılan video reklam yayınlarının satışa gerçek etkisini ölçümlemek adına Store Visit önemli bir metrik olmuştur. 
YouTube mecrasında Store Visit metriğinin ölçümlenmeye başladığı 10 Ekim tarihinden 31 Aralık’a kadar olan dönemde ise 127.700 adet Store Visit gerçekleşirken bunun tahmin edilen mağaza ciro değeri, e-ticaret ciro değerinin 18 kat fazlası olmuştur.

Ayrıca arama moturu reklamlarında Store Visit metriği kullanılmaya başlanmadan önceki dönem ile başlandıktan sonraki dönemde yapılan bid by distance optimizasyonları ile birlikte tıklama oranında %10.51’lik bir artış görülmüştür. 
Tüm bunların sonucunda, ilgili tarihlerde MediaMarkt mağazalarına olan toplam ziyaretçi sayısı geçtiğimiz yıla oranla 13.1% yükseldi. Bunun yanında yine geçtiğimiz yıla oranla mağaza cirosunda %31.5’luk bir artış söz konusu oldu. Bu da mağazaya yönlendirilen trafiğin kalitesinin de arttığının göstergesidir.

MediaMarkt O2O kampanyasıyla mağaza ziyaret oranını %13.1 artırdı