L'OREAL Saç Sırları – Başarı Hikayelerimiz – SEM
EN
Başarı Hikayelerimiz

L'OREAL Saç Sırları

SEO, Analytics, Adwords, Programmatic, Sosyal Medya ve UX Dönüşüm Optimizasyonu alanlarında 2016’nın ilk çeyreğinden bu yana L’Oreal Türkiye ile çalışmakta olan SEM, aynı zamanda markanın tüm dijital medya bütçesini de yönetiyor. L’Oreal tarafından hayata geçirilen, Türkiye’nin saç ve kozmetik konusunda en geniş ve kaliteli içeriğe sahip sitelerinden biri olan sacsirlari.com için SEM tarafından gerçekleştirilen dönüşüm ve arama motoru optimizasyonu çalışmaları kayda değer bir başarı hikayesine de ev sahipliği yaptı.

Begüm Yanaşan, Uzman Dijital Proje Yöneticisi, L’Oreal

Sacsirlari.com olarak VAPD ve SEO ekipleriyle beraber yaptığımız çalışma sonucunda organik trafiği 1 senede 18 katına çıkartarak beklentimizin çok üstünde performans sergiledik. Bu süreçte sitede detaylı bir inceleme sürecinin ardından hem teknik hem içerik geliştirmeleri belirlerken A/B testi, prototip testi, kullanıcı testi/görüşmeleri ve site üzerinde kullanıcı deneyimlerini gözlemleyerek aksiyonlarımızı belirledik. Hedefimiz, kullanıcının aradığı sorunun en kapsamlı, başka hiçbir yerde bulamayacağı bilgiler içeren, zengin görselleştirilmiş ve en çok önerebileceği içeriği sunmak olup, bu hedefe cok kısa sürede ulaşmamızda bizlere sağladığı destek ve özverili çalışma için SEM ekibine teşekkür ederiz!

Problem

Saç Sırları site navigasyonunda ve kategori ağacında var olan hatalar nedeniyle Google bot, alt kategorilere ulaşamıyor ve önemli sayfaları indekse alamıyordu. 
Site menü yapısının kişiselleştirmeye dayalı olması ve büyük oranda JS teknolojisi ile çalışması nedeniyle de Google sonuçlarında ilk sayfada sıralama kazanan sorgular sadece marka içeren kelimelerden oluşuyordu.
URL yapısı, site alt yapısı ve taranabilirlik sorunları nedeniyle yüksek hacimli jenerik aramalar kaybediliyordu.

Hedefler

Jenerik kelimelerden de sıralama alabilmek ve organik görünürlüğü artırabilmek için menü yapısının tamamen SEO uyumlu olması ve kullanıcıların arama niyetine uygun şekilde cevap veren statik sayfalar oluşturulması gerekmekteydi.

Bu doğrultuda sitenin alt yapısının ve kategori ağacının tamamen değiştirilmesine karar verildi

Yaklaşım

Arama davranışlarına en doğru şekilde cevap verebilmek adına kategori bazlı içerik rehberleri hazırlanarak, bu rehberlerin kullanıcıya nasıl sunulması gerektiğine dair tasarımsal destek de verilerek, wireframe’ler oluşturuldu..

Bu doğrultuda, var olan trafiğin %80’inini oluşturan mobil platformlar önceliklendirilerek, L’Oreal Saç Sırları yazılım firması 2 farklı navigasyon menüsü tasarımı çıktı.

SEO ve UX ekiplerinin en yoğun koordinasyon ile hareket ettiği aşama kategori ağacı ve navigasyon menülerinin hayata geçirilmesi süreci oldu.

Testler 2 farklı prototip tasarım ve 10 farklı kullanıcı ile gerçekleştirildi. Tüm çalışmaların kullanıcıların evleri, iş yerleri ve “genellikle burada zaman geçirip/içerik tüketirim” dediği mekanlarda yürütülmesine azami özen gösterilerek, gerçeğe en yakın davranış biçimlerine ulaşmaya çalışıldı. Prototip testi çıktılarında, SEO katkısı en yüksek olan tasarımın kullanım kolaylığı açısından da en ideal versiyon olduğu sonucuna ulaşıldı ve yayına alınmadan önce mevcut site ve prototipler üzerinde kullanıcıların sorun yaşadığı/iyileştirilmesi gereken noktalar belirlendi.

Yürütülen diğer SEO & UX Analizlerinin detayları için blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Sonuçlar

Testler 2 farklı prototip tasarım ve 10 farklı kullanıcı ile gerçekleştirildi.