Loreal Paris – Başarı Hikayelerimiz – SEM
EN
Başarı Hikayelerimiz

Loreal Paris

Herkes için tek tip içerik zamanı geçmişte kaldı: L’Oréal bütüncül bir yaklaşım benimseyerek nasıl fark yarattı?

Püren Güzel, Grup Ürün Müdürü, L’Oréal Paris

YouTube, ilk fazda milenyum neslinin markamız hakkında farkındalığa sahip olmasını sağlarken; ikinci fazda ise tüketicilerin etkileşimlerini baz alarak kullanıcı yolculuğu yaklaşımımızı tamamladı ve eriştiğimiz kişiler üzerindeki etkimizi artırdı.

Müşteri odaklı pazarlama anlayışı günümüzde pazarlama faaliyetlerinin temelini oluşturuyor. Müşterinin tam olarak neye ihtiyaç duyduğu, beklentisinin veya endişelerinin ne olduğu yapılan çalışmalar neticesinde belirlenip, sağlanan bu içgörülerin pazarlama faaliyetlerine ışık tutması bekleniyor. Satın alma kararını nasıl aldıkları, ürün hakkında yeterli bilgiye sahip olup olmadıkları gibi birçok sorunun cevabına yönelik hazırlanan her kampanyanın saydığımız bu ögeleri göz ardı eden rakip kampanyalarına kıyasla başarılı olmama ihtimali ise oldukça düşük.

Tam olarak bu noktada, sunduğu veriye dayalı pazarlama hedeflemeleriyle müşteriyi oldukça yakından tanımamıza yardımcı olan YouTube, dijital yatırımların ana oyuncularından biri haline geliyor. Kitleyi günümüz normlarında analiz edip erişilmek istenen gruplar haline getirmek, bu grupları dönüşüm hunisi içerisinde kişiselleştirilmiş içeriklerle yakalayabilmek ve sonuçlarının marka hedefleriyle örtüştüğünü görmek ise yapılan dijital pazarlama faaliyetinin başarısını ön plana çıkarıyor.

L’Oréal de, ulaşmak istediği kitlesi olan milenyum nesline geleneksel pazarlama yöntemleriyle ulaşmaya çalışmaktansa, dijital pazarlama araçlarını kullanarak erişmek; satış artırmanın yanı sıra marka görünürlüğünü genişletmek istedi. Ortada iki önemli ürün lansmanı vardı; L’Oreal Paris Casting Créme Gloss saç boyası ve L’Oreal Paris Saf Kil maskesi.

Yaptığı araştırmalar sonucunda L’Oréal, milenyum tüketici grubunun en büyük motivasyonunun daha parlak saçlara sahip olmak olduğunu ancak bununla birlikte saçlarının yumuşaklığını kaybetmesinden ve sürekli dip boyası yapmak zorunda kalmaktan korktuğunu gözlemledi. Pazarda bu beklenti ve bariyerlere yönelik bir ürün bulunmuyordu. Bunun için de, saç boyası kullanmayan veya az sıklıkta kullanan tüketiciler için saç boyamanın önündeki bariyerleri kaldırmaya katkı sağlayacak bir marka yaratmak istedi ve ortaya Casting Crème Gloss’u çıkardı.

Kilit gruba erişebilmek adına YouTube üzerinden iki iletişim kampanyası tasarlandı. İlk kampanya ile farkındalık yaratmak, ikincisiyle ise milenyum nesline dijitalin gücünü kullanarak ulaşmak ve yeni ürün kategorisine yeni tüketici kazandırmak amaçlandı. L’Oréal Paris marka elçisi Hande Erçel’in yönlendirmesiyle etkileşime geçilmek istenen kitlenin bariyerlerini yıkmak öncelikli hedefti. Hande Erçel, “Artık Seni Hiçbir Şey Durduramaz” fikriyle milenyum neslini saç boyama korkularını Casting Créme Gloss ile aşmaya davet etti. Kampanyanın kreatif stratejisi geliştirildi ve tüm alt segmentler için kişiselleştirilmiş içerik ile hedefleme yapılarak kampanya optimize edildi.

L’Oréal Paris Cilt Bakımı tarafında ise temiz, pürüzsüz ve ışıltılı bir cilt ile daha güzel görünmek isteyen fakat hafta boyunca makyaj, beslenme alışkanlıkları ve stres ile birlikte gelen etkilerle böyle bir cilde sahip olamayıp şimdiye kadar denemiş oldukları ürünlerle de anında bir sonuç alamamış kişiler ulaşılmak istenen kitleyi oluşturuyordu. Bundan yola çıkarak, kampanyanın ardındaki ana yaratıcı fikir “anında detoks” ihtiyacını doğuran durumlar bulmak oldu. Bu durumları seçerken, markayı hedef kitleye yaklaştırabilecek daha iyi içerikler üretebilmek için milenyum neslinin hayat alışkanlıkları dikkate alındı.

Peki daha detaya inecek olursak, hangi aşamada hangi kreatifler seçildi?

Devamını Oku....

"Yapılan doğru hedefleme yöntemleri ile kişiselleştirilmiş içeriğin buluşması marka hedeflerine ulaşmamızda oldukça etkili oldu. Kullanıcı içgörülerinden yola çıkarak etiketlediğimiz her bir kullanıcının, ona özel hazırlanmış video içeriğiyle bir araya getirilmesi kısa sürede ürün bilinirliğini arttırarak hedeflenen satış sonuçlarına ulaşmamızı sağladı." Duygu Yılmaz, Hesap Direktörü, SEM