Domino's – Başarı Hikayelerimiz – SEM
EN
Başarı Hikayelerimiz

Domino's

Etkileşime geçin: Uygulamanızı kullanıcılarda alışkanlık haline getirmek gelirinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Ali Can Ertem, Dijital Kanallar ve Müşteri Deneyimi Grup Müdürü, Domino’s Pizza Türkiye

Domino’s kullanıcılarını uygulama içinde aldıkları aksiyonlara göre optimize etmek ve bunları Google’ın makine öğrenimi ve akıllı teklif stratejileri ile birleştirip kullanıcıları en uygun maliyetlerle satın almaya yaklaştırmak kampanyanın başarısını arttıran en büyük etken.

Domino’s Pizza’nın teknolojiye yaptığı yatırımlar hem pazarlama hem de satış stratejisinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Marka, pek çok pazarlama faaliyetini dijital platformlar üzerinden gerçekleştirirken satışlarının da önemli bir bölümünü teknolojik altyapısının gücüyle sürdürüyor. Türkiye’de 2014 yılında evlere servis, markanın satışlarının yüzde 28’ini temsil ederken 2018’de yüzde 56’ya ulaştı.

2018’in başında uygulama indirmesini artırmak ve maliyetini azaltmak isteyen marka Universal App kampanyasını kullanmaya karar vermiş ve uygulama indirme rakamında 4.8 kat artış elde etmişti. Bu kez Domino’s Pizza, uygulamalarını indiren kullanıcıları aktif ve frekansı yüksek kullanıcılar haline getirmek istedi. Bununla beraber Domino’s uygulamalarını alışkanlık haline getirmelerini sağlamak ve ilgi çekici metin, video ve görseller ile satın alma sürecine dahil ederek ek bir gelir kanalı oluşturmayı amaçladı.

Ajansı SEM ile birlikte Universal App Kampanyası’nın uygulama içi etkileşim özelliğinden faydanacak şekilde bir kampanya oluşturmaya karar verdi. SEM Account Manager Aykut Sonat Yüce kampanya kurgusunu şöyle açıklıyor; “Uygulamamıza sahip olan kullanıcıları hedeflediğimiz kampanyada, kullanıcıların sepete ekleme etkinliğine göre sistemin optimize edilmesini sağladık ve mevcut kullanıcıları daha aktif bir şekilde satın alma sürecine dahil ettik.”

Makine öğreniminin sürecin önemli bir parçası olduğu bu çalışmada, ürünün sunduğu segmente edilen kullanıcılara uygulanabilen teklif seçenekleri özelliklerinden ve Google’ın geniş envanteri sayesinde daha çok kitleye ulaşılabilme imkanından faydalanıldı. Devamını oku...

- Universal App uygulama içi etkileşimi özelliği kullanıldı - Makine öğreniminden faydalanıldı