Burger King – Başarı Hikayelerimiz – SEM
EN
Başarı Hikayelerimiz

Burger King

Dünyanın en büyük fast-food hamburger zincirlerinden biri olan Burger King, 1995 yılından bu yana TAB Gıda bünyesinde Türkiye’de hizmet veriyor. Türkiye’de 650’den fazla restoranı bulunan marka, pek çok damak tadına uygun burgerler, salatalar, çıtır lezzetler, tatlılar ve kampanyalı içerikleri tüketicileriyle buluşturuyor.

Burak Akın, Dijital Pazarlama & Teknoloji Direktörü, Burger King

“Gamer kitlesini dijital kanallarda ilk defa hedeflediğimiz için Burger King olarak bu kitlenin tanımını yapmak, uygun hedef kitle segmentlerini belirlemek zorlayıcıydı. Brand Lift sayesinde hangi kitlelerin daha iyi performans gösterdiğini ölçümledik ve kampanya dönemi içerisinde satış hedeflerine yönelik optimizasyonlar yaptık.”

Hedefler

Gamer hedef kitleye özel bir menü geliştirerek online satışları artırmak
Marka bilinirliğini artırmak


Yaklaşım

Pro-Gamer menüsünün tanıtımı için YouTube ana mecra olarak seçildi
TrueView for Action ve Bumper video formatları kullanıldı
Brand Lift ölçümlemesi gerçekleştirildi


Sonuçlar

Online satışlarda %19’luk büyüme
İnternet sitesi trafiğinde %153’lük artış
Reklam hatırlanırlığında %15 artış
“Hedef kitlemiz neredeyse orada olmalıyız” stratejisini benimseyen Burger King, uzun yıllardır hem online hem de offline pazarlama faaliyetleri yürütüyor. Tüketiciyi dinlemenin ve onların isteklerine bulundukları mecralardan cevap verecek özel iletişim kampanyaları oluşturmanın başarıyı getirdiğine inanan Burger King, gençleri yakalamak adına son yıllarda tüm dünyada popülerliği artan e-spor kategorisini sahiplendi ve gamerlar için bir Pro-Gamer menüsü geliştirdi.

Bu yeni menüyü hedef kitleye tanıtmak ve bu sayede online satış kanallarının gelirini artırmak için YouTube’da genç-yetişkin oyuncu profiline odaklanan bir kampanya yürütmeye karar verdi. Dijital medya ajansı SEM ile birlikte YouTube’da TrueView for Action ve Bumper video formatlarını kullanıldı. Performans hedeflemeleri içerisinde pazardaki kitleler ve benzer kitlelerden faydalanıldı.

Devamını oku...

Burger King, Gamer kitlesine özel yürüttüğü YouTube kampanyasıyla online gelirinde %19 artış sağladı.