BEYMEN – Başarı Hikayelerimiz – SEM
EN
Başarı Hikayelerimiz

BEYMEN

Beymen’de Omnichannel Bidding Stratejisi ile ROAS’da %20,8 Artış Gözlendi

Selim Tekay, E-commerce Digital Marketing Director

Türkiye’nin lüks tüketim pazar lideri olan Beymen ile çizdiğimiz omnibidding stratejisinde amacımız, offline ve online dönüşümleri bir arada değerlendirerek kampanyalarımızda yüksek ROAS ve dönüşüm oranı, CPA maliyetimizde ise düşüş gözlemlemekti.

Giyim, ayakkabı, aksesuar online alışverişlerinde Türkiye sepet ortalamasının yaklaşık 5 katı büyüklüğünde olan Beymen’in alım gücü yüksek olan hedef kitlesinin jenerik aramalarla buluşmasını sağlamak oldukça güçtü.
Stratejimizin ana çıkış noktası offline conversion’ları Google Ads API ile Google ads paneline aktarmak oldu. Jenerik kampanyalarımızı yönettiğimiz Search Ads 360 arayüzünde omnichannel bidding strateji ile ilerlemeden önce jenerik kampanyalarımızın hem offline hem de online conversion’a ne kadar katkı sağladığını analiz ettik. Amacımız her iki satış kaynağına da yüksek katkı sağlayan jenerik kampanyaları bulmaktı.

2. aşamada, en yüksek katkıyı sağlayan kampanyalar ile ilerlemeye karar verdik. Bu kampanyaların birbirinden farklı olan sepet ortalamalarını göz önünde bulundurarak 3 farklı Target ROAS portfolyo stratejisi belirledik. High – Mid – Low olarak adlandırdığımız bu stratejileri oluştururken, belirlediğimiz target ROAS hedefinde sonuçlanması ana hedefimizdi.

Son aşamada ise omnibidding bidding stratejilerini weighted conversion ile ağırlıklandırarak, offline conversion’a 1, online conversion’a ise 2 değeri tanımlayarak ilgili kelimemiz auciton’a girdiği esnada online conversion’ın offline conversion’a kıyasla daha önemli olduğunu sisteme öğrettik.


Aldığımız sonuçlar ise oldukça mutluluk vericiydi. Omnibidding stratejisi ile yönettiğimiz ve yönetmediğimiz kampanyaları karşılaştırdığımızda, ROAS %20,8, dönüşüm oranı %31,5, artarken, CPA ise %22,2 azaldı.

Beymen’de Omnichannel Bidding Stratejisi ile ROAS’da %20,8 Artış Gözledik!